W jaki sposób bank ocenia wiarygodność kredytobiorcy

Kategoria: Kredyty
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 09-07-2012 r.

Jeżeli wystąpisz o kredyt do banku, spodziewaj się dokładnej weryfikacji swojego stanu majątkowego, historii dokonywanych operacji na rachunkach i kartach kredytowych. Aby prześwietlić twoją osobę, bank może sięgnąć również do baz danych w Biurze Informacji Kredytowej, ale także w Krajowym Rejestrze Długów.

Zabezpieczenie się przed nierzetelną i nieterminową spłatą kredytów ze strony klientów, to jeden z priorytetów dla instytucji finansowych, które pożyczają kapitał. Stąd tak ważna jest dla banku wspomniana już na początku weryfikacja stanu majątkowego kredytobiorców.

Jeżeli posiadasz już rachunek w banku, na który przelewane są twoje dochody, to bank przede wszystkim skupi uwagę na ich miesięcznej wartości i stałym dopływie środków. Od tej – podstawowej w zasadzie – weryfikacji zależeć będzie wysokość twojego kredytu.

Zazwyczaj warunkiem uzyskania dodatkowych środków z banku jest półroczny okres nieprzerwanych wpłat z tytułu wykonywanego przez ciebie zajęcia np. z tytułu umowy o pracę, umowy o dzieło bądź zlecenia lub prowadzonej działalności gospodarczej.

Drugi element, to historia twojego rachunku, która pokazuje, czy jesteś w stanie terminowo regulować zobowiązania. Jeżeli posiadasz już jakąś linię kredytową np. kredyt odnawialny lub korzystasz z kart, bank z pewnością dokładnie przeanalizuje historię wszystkich transakcji.

Jeżeli wyjdzie na jaw, że w przeszłości miałeś już kłopoty z terminową spłatą innych kredytów, możesz mieć spore problemy z uzyskaniem nowych środków. Po prostu bank nie zdecyduje się powierzyć swoich środków osobie, co do której ma wątpliwości i odmówi ci udzielenia kredytu.

 

W takich sytuacjach ważnym źródłem wiedzy dla banku mogą być bazy danych z BIK-u, czyli Biura Informacji Kredytowej, która gromadzi informacje o nierzetelnych kredytobiorcach.

Ponadto weryfikacja twojej pozycji finansowej i majątkowej może odbyć się oparciu o dane z Krajowego Rejestru Długów.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25025 )
Array ( [docId] => 25025 )