Windykacja – ostateczny krok przy niespłaconym kredycie

Kategoria: Kredyty
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 09-07-2012 r.

Jeżeli przestaniemy respektować postanowienia umowy kredytowej z bankiem i nie będziemy przestrzegać harmonogramu spłat, możemy się spodziewać najgorszego. Zanim jednak dojdzie do windykacji, instytucja finansowa będzie nas jeszcze ponaglać i zachęcać do naprawy błędu. Skutki nie wywiązania się z umowy z pewnością będą opłakane.

Nie warto więc łamać umowy i wchodzić w otwarty konflikt z bankiem. Oczywiście w życiu zdarzają się trudne do przewidzenia sytuacje i jeżeli już dojdzie do tak poważnych kłopotów, warto wcześniej powiadomić bank o naszym skomplikowanym położeniu.

Z pewnością – przy wspólnym stole negocjacyjnym - znajdzie się rozwiązanie, które zapobiegnie ewentualnej windykacji. Jest ona bowiem ostatecznym krokiem, na jaki zdecyduje się bank, aby odzyskać pożyczoną gotówkę.

Gdy jednak już do takiej dramatycznej sytuacji dojdzie, czeka nas m.in. obciążenie kosztami windykacji – w tym również kosztami wcześniejszych upomnień oraz wezwań w trakcie całego postępowania.

Będziemy musieli również zwrócić cały pożyczony wcześniej kapitał wraz należnym odsetkami, a także opłacić wymagane regulaminem banku opłaty i prowizje. Jakby tego było mało, czekają nas również odsetki od przeterminowanego kapitału.

W efekcie niespłacenie rat w terminie może mieć dla kredytobiorcy bardzo nieprzyjemne w skutkach konsekwencje. Warto o tym pamiętać już na wstępnie, w momencie podpisywania umowy z wybraną przez nas instytucją finansową.

 

Łatwo bowiem zaciągnąć kredyt, ale problemy mogą pojawić się bardzo szybko. Wtedy nie zwlekajmy, tylko możliwie jak najszybciej udajmy się do banku, aby zawczasu zapobiec tragedii.

Warto w tej sytuacji zastanowić się nad bardzo popularną usługą ubezpieczenia kredytu od nieszczęśliwych wydarzeń i następstw wypadków. Mając ubezpieczenie bądź też wcześniej informując bank o kłopotach, możemy np. zawiesić spłacanie rat kredytu bez ewentualnych konsekwencji w postaci ostrej reakcji ze strony naszego kredytodawcy.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25023 )
Array ( [docId] => 25023 )