Zawieszenie spłaty kredytu gotówkowego

Kategoria: Kredyty
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 09-07-2012 r.

Zawierając z tobą umowę na udzielenie kredytu gotówkowego, bank nie chce mieć problemów z terminową spłatą zobowiązań. W życiu zdarzają się jednak nieprzewidziane sytuacje, kiedy ktoś traci posadę, a w najlepszym przypadku pracodawca obcina mu pensję lub klient wpada w pętlę zadłużenia, która nie pozwala mu regulować zobowiązań.

Są też sytuacje, kiedy dochodzi do nagłego przypływu gotówki i wówczas istnieje silna potrzeba pozbycia się kłopotu i dokonania przedterminowej spłaty zobowiązań.

Obie sytuacje są możliwe i banki też biorą pod uwagę taki scenariusz przyszłych wydarzeń.

W pierwszym ze wspomnianych już przypadków sytuacja jest jednak o wiele poważniejsza. Warto więc wcześniej ustalić z przedstawicielami banku, jak taki kryzysowy moment może wyglądać i jak mu najlepiej zaradzić. To z pewnością ustrzeże nas przed niepotrzebnymi nerwami i stresem, gdy już dojdzie np. do utraty pracy.

Zazwyczaj banki godzą się na zawieszenie spłat w okresie od jednego do kilku miesięcy. Oczywiście tu też ważny jest wcześniej złożony wniosek i zasygnalizowanie problemu.

W niektórych przypadkach, aby ubiegać się o taką możliwość, trzeba jednak wykazać się terminową spłatą przynajmniej kilku rat (często stosowany jest np. półroczny okres). Za zgodę na zawieszenie rat bank prawdopodobnie pobierze dodatkową opłatę, zgodnie tabelą opłat i prowizji (w granicach kilkudziesięciu złotych).

Banki, godząc się na tzw. wakacje kredytowe, zazwyczaj wydłużają okres spłaty kredytu, lub podwyższają kolejne raty, zgodnie z nowym harmonogramem. Obie opcje jednak wpływają na zwiększenie całkowitych kosztów kredytu.

Druga opcja – zdecydowanie bardziej pomyślna dla klienta – to wcześniejsza spłata kredytu. Może być dokonana na kilka różnych sposobów, oczywiście przelewem lub wpłatą w banku na określony rachunek.

 

W zależności od instytucji finansowej, od spłaty kapitału może być pobrana opłata (w granicach 1,5-2 proc. wartości kapitału) lub klient może być z niej całkowicie zwolniony .

Jeżeli dojdzie tylko do częściowej spłaty kredytu, pozostała kwota zostanie rozbita na kolejne raty w dwojaki sposób. W pierwszym skrócony będzie okres kredytowania, przy utrzymaniu rat w dotychczasowej wysokości. W drugim zaś łączny czas spłaty nie zmieni się, jednak raty wraz z odsetkami zostaną przeliczone zgodnie z nowym harmonogramem.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25024 )
Array ( [docId] => 25024 )