Zdolność kredytowa przy kredycie gotówkowym

Kategoria: Kredyty
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 09-07-2012 r.

Sięgając po kredyt gotówkowy w banku musimy przejść odpowiednią procedurę weryfikacji. Po pierwsze bank sprawdzi naszą wiarygodność kredytową i zdolność do terminowej spłaty zaciągniętego długu. Po drugie zaś będziemy zobowiązani do przedstawienia odpowiednich dokumentów, które kwalifikują nas – zgodnie z przepisami prawa – do grona potencjalnych kredytobiorców.

Musisz pamiętać, że kredyt gotówkowy może zaciągnąć wyłącznie osoba pełnoletnia, zamieszkała na terenie Polski. Jest to wymóg ustawowy, podobnie jak i konieczność posiadania pełnej zdolności do wykonywania czynności prawnych. Dodatkowym dokumentem, wymagany przez bank może być też zaświadczenie o niekaralności.

Dla instytucji finansowej, równie istotne będzie także odpowiednie udokumentowanie stałych dochodów. Chodzi tutaj o pismo od pracodawcy, świadczące o realizowaniu przez nas określonych zadań np. w ramach etatu, umowy o dzieło czy też umowy zlecenia. Ubiegając się o kredyt gotówkowy, możemy też przedstawić dokument potwierdzający prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

Na tym etapie weryfikacji odpadną więc osoby niepełnoletnie, w jakikolwiek sposób ubezwłasnowolnione, a ponadto karane i nie posiadające stałego źródła dochodu.

Bank będzie również zainteresowany naszą sytuacją majątkową, w tym przede wszystkim zobowiązaniami wobec innych instytucji bądź osób prywatnych. W pierwszym przypadku chodzi o już zaciągnięte kredyty i pożyczki, a także terminowość ich spłat. Gdyby w trakcie weryfikacji okazało się, że mieliśmy już z tym problem, to bank może zająć wobec nas dosyć nieprzychylne stanowisko.

W przypadku prywatnych zobowiązań ważne mogą być np. alimenty, które płacimy na rzecz małoletnich dzieci. Kłopoty z ich stałym regulowaniem, ewentualna ingerencja komornika w tej określonej sytuacji czy też nakaz zapłaty wobec byłego współmałżonka, mogą nas zdecydowanie zdyskwalifikować w oczach banku i pozbawić możliwości zaciągnięcia kredytu.

Pączkowski Krzysztof

Tagi: kredyt

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25027 )
Array ( [docId] => 25027 )