Czym różni się lokata strukturyzowana od bankowej

Kategoria: Lokaty
Autor: Siudowska Dorota
Data: 08-04-2012 r.

Produkty strukturyzowane często reklamowane są jako bezpieczna alternatywa dla tradycyjnych lokat bankowych. Tymczasem warto zdawać sobie sprawę z tego, że produkty te dość mocno się różnią. Na czym polegają różnice?

Lokata strukturyzowana to po prostu połączenie obligacji i opcji. Obligacje dają gwarancję odzyskania zainwestowanego kapitału (całego lub jego części w zależności od konstrukcji produktu), natomiast opcje to forma zakładu jak dany instrument finansowy (np. surowce, giełdowe indeksy) zachowa się w przyszłości.

W przypadku produktów strukturyzowanych potencjał do zysków jest więc nieograniczony, ale obowiązuje podstawowa zasada finansów: wyższy potencjał do zysków oznacza wyższe ryzyko. Są to bowiem produkty zbudowane z różnych instrumentów finansowych, bardziej i mniej bezpiecznych. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że pozwalają one zarabiać zarówno podczas spadków, jak i podczas wzrostów.

Zysk uzależniony jest od kształtowania się cen instrumentów bazowych lub aktywów z których został zbudowany dany produkt strukturyzowany. Oferowane są zatem produkty strukturyzowane ze 100% gwarancją kapitału, na których masz szanse zarobić niewiele i takie które wiążą się ryzykiem utraty części kapitału, ale z większym potencjałem do wzrostów.

 

Pamiętaj jednak, że nigdy nie ma pewności, że dana struktura zarobi. Jeśli więc zdecydujesz się na produkt strukturyzowany z opcją 80% gwarancji kapitału musisz liczyć się z tym, że jeśli inwestycja się nie powiedzie, 20% kapitału możesz stracić.

W przypadku produktów z opcją 100% gwarancji kapitału teoretycznie ryzyka inwestor nie ponosi. W praktyce może się jednak okazać, że jeśli produkt nie zarobi, otrzymasz na przykład po 2 latach tylko zwrot zainwestowanych pieniędzy (minus inflacja), kiedy w tym czasie na zwykłej lokacie bankowej mógłbyś zarobić kilka procent.

Siudowska Dorota

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25076 )
Array ( [docId] => 25076 )