Jaki wybrać okres lokaty terminowej

Kategoria: Lokaty
Autor: Szulik Katarzyna
Data: 19-10-2012 r.

Na rynku lokat bankowych trudno znaleźć dwie identyczne oferty. Każda z nich, nawet minimalnie, ale jednak różni się od pozostałych. I nie chodzi tutaj wyłącznie o oprocentowanie. Najważniejszy jest okres czasu, na który zdecydujemy się ulokować nasze pieniądze w banku.

Od czego zacząć przy wybieraniu lokat

Decyzja została podjęta. Inwestujemy pieniądze w lokatę bankową. Zanim jednak pójdziemy z pieniędzmi do banku musimy wiedzieć jedno. Na jaki czas chcemy zamrozić nasze pieniądze na lokacie. Banki najczęściej oferują lokaty na: miesiąc, kwartał, pół roku, rok i dwa lata. Od tego, który okres wybierzemy, zależy nasz zarobek.

Im dłuższy okres trwania lokaty, tym większa szansa na imponujący zysk. Koniecznie trzeba pamiętać również o tym, że zawierając lokatę na dłuższy okres trzeba wziąć pod uwagę ruchy stóp procentowych. Lokata długoterminowa różni się od krótkoterminowej tym, że w przypadku, gdy nagle ją zerwiemy strata finansowa (odsetki) będzie w tym drugim przypadku mniejsza.

Co jeszcze warto wiedzieć przy wybieraniu lokaty terminowej

Aby dobrać lokatę zgodną z naszymi oczekiwaniami należy pamiętać również o kilku istotnych kwestiach. Banki czasami oferują lokaty, których okres trwania jest krótszy niż jest to ogólnie przyjęte. Zdarzają się lokaty dniowe, tygodniowe lub 36-, 48- i 60-miesięczzne. Lokaty krótkoterminowe, za które uznajemy te trwające krócej niż rok przeważnie są oprocentowane stałą stopą procentową, natomiast długoterminowe zmienną stopą procentową. Dodatkowo wyróżniamy dwa rodzaje lokat terminowych tj. lokatę rentierską oraz lokatę dynamiczną.

Podsumowując, jeśli wiemy o tym, że pieniądze, które chcemy powierzyć bankowi będą nam za jakiś czas potrzebne, zakładamy lokatę o terminie zapadalności przed tym czasem, w którym zamierzamy z nich skorzystać. Jeśli zaś wiemy o tym, że pieniądze nie będą nam potrzebne przez dłuższy okres – na przykład kilku miesięcy czy lat, możemy śmiało założyć lokatę długoterminową.

Szulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25083 )
Array ( [docId] => 25083 )