Lokaty progresywne – czym różnią się od zwykłych lokat

Kategoria: Lokaty
Autor: Siudowska Dorota
Data: 15-06-2012 r.

Odkąd zniknęły lokaty antypodatkowe, banki coraz częściej kuszą klientów lokatami progresywnymi oferując nawet 8% w skali roku. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że efektywna stopa procentowa jest niższa niż ta eksponowana w reklamach.

Lokaty progresywne to lokaty z rosnącym oprocentowaniem co miesiąc lub co kwartał. A zatem odsetki nie są stałe w całym okresie oszczędzania, ale zmieniają się wraz z długością utrzymywania lokaty. Im dłużej pieniądze są na lokacie, tym wyżej są oprocentowane.

Wysokie odsetkami zazwyczaj obowiązują jednak tylko w końcowym okresie lokaty, zazwyczaj w ostatnim miesiącu. Natomiast przez pierwszych 11 miesięcy są bardzo niskie. Na przykład w pierwszych miesiącach oprocentowanie wynosi 2-4%, a dopiero w ostatnim wzrasta do 8-12%. Kapitalizacja odsetek następuje w dniu zapadalności lokaty. Dla zyskowności lokaty ma jednak znaczenie nie tylko stawka z ostatniego miesiąca, ale średnie oprocentowanie w skali roku dla całego okresu lokaty.

Z analiz Open Finance wynika, że obecnie przeciętne oprocentowanie lokat progresywnych, dostępnych w 21 bankach, wynosi 4,49% w skali roku. To średnio od 0,07 do 0,71 pkt proc. mniej niż na zwykłych depozytach terminowych.

Zaletą lokat progresywnych jest jednak to, że nie trzeba zamrażać oszczędności na przykład na cały rok. Pieniądze można wypłacać w każdej chwili, a wcześniejsze ich wycofanie pozwala zachować większość wypracowanych zysków - zwykle banki wypłacają odsetki za każdy pełny miesiąc obowiązywania umowy. Lokaty tego rodzaju są automatycznie odnawiane przez cały okres umowy.

 

Ponadto lokaty progresywne umożliwiają dokonywanie dopłat do kwoty zdeponowanej na początku. Nie trzeba więc zawierać z bankiem kolejnej umowy, wystarczy zwiększyć kwotę na istniejącej już lokacie progresywnej. Wysokość tych dopłat jest jednak ustalana indywidualnie przez poszczególne banki.

Siudowska Dorota

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25078 )
Array ( [docId] => 25078 )