Oprocentowanie lokat bankowych za granicą

Kategoria: Lokaty
Data: 10-04-2013 r.

W Niemczech i większości krajów Unii Europejskiej aby założyć lokatę bankową wystarczy okazać dokument tożsamości. Bardziej restrykcyjne pod tym względem jest prawo amerykańskie. Aby rozpocząć inwestowanie na terenie USA, trzeba posiadać odpowiednik polskiego NIP, czyli Social Security Number.

Zasady dotyczące zakładania kont w krajach Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju reguluje Ustawa Prawo Dewizowe. W pozostałych, niewymienionych państwach, bez ograniczeń można inwestować w papiery wartościowe oraz jednostki funduszy inwestycyjnych. Zakładanie kont i lokat w tych krajach wymaga zgody prezesa NBP.

Oferta lokat bankowych za granicą jest gorsza niż w Polsce

Konta bankowe i lokaty w Polsce na tle innych krajów wypadają całkiem dobrze. W brytyjskim Barclays instant access pozwala zarobić nominalnie ok. 1,26% i to w tych miesiącach, w których nie dokonuje się wypłat z konta. W przypadku wypłaty jakiejkolwiek kwoty z konta oprocentowanie spada do 0,85%. Jest to odpowiednik naszego konta oszczędnościowego, na którym można otrzymać ok. 4%. Pierwsza wypłata z takiego konta jest bezpłatna, natomiast za każdą kolejną bank pobiera opłatę w wysokości 5–10 zł.

Analogiczne do brytyjskiego fixed rate accountjest niemieckie Festgeldkonto. Odsetki, jakie można uzyskać, są nieco wyższe, niż oferują banki brytyjskie. Aby uzyskać najwyższą stopę zwrotu, niezbędne jest złożenie depozytu na dłuższy okres.

Festgeld w BigBanku oferuje do 3,20% (kapitalizacja roczna), warunkiem jest jednak złożenie depozytu (w kwocie powyżej 10.000 euro) na okres 10 lat. W przypadku lokaty poniżej 10.000 euro założonej na 1 rok oprocentowanie wyniesie jedynie 1,75%.

Aby policzyć, ile realnie można zarobić na depozycie, należy odjąć od procentu wartość inflacji. Jak wiadomo, w krajach Europy Zachodniej jest ona niższa niż w Polsce.

 

Korzystne są lokaty walutowe w Polsce

Posiadacze euro lub funtów mogą założyć konto walutowe w Polsce bez wymieniania walut na złote. Przykładowo konto oszczędnościowe w euro w mBanku oprocentowane jest na poziomie 1,6% w skali roku, natomiast w GBP to jedynie 0,75%. Polecane one są jednak tym, którzy wiedzą, że posiadane przez nich dewizy będą im potrzebne za jakiś czas i nie chcą ponosić kosztów przewalutowania oraz narażać się na ryzyko kursowe.

W UE lokaty bankowe bez podatku

Jeszcze niedawno możliwe było w Polsce zakładanie lokat bankowych, od których można było nie płacić podatku Belki. Po zmianie Ordynacji podatkowej (1 kwietnia 2012 roku) płacenia podatku uniknąć już się nie da. Chcąc uniknąć płacenia podatku od zysków kapitałowych należałoby założyć Indywidualne Konto Emerytalne. Na takie konto wpłacić można określoną kwotę (w 2013 roku limit wynosi 11.139 zł) i jeżeli pieniądze nie zostaną wypłacone do osiągnięcia wieku emerytalnego, wtedy nie będzie obowiązku zapłaty podatku dochodowego.

W Wielkiej Brytanii można założyć konto ISA (Indyvidual Savings Account). Zyski kapitałowe (np. odsetki) uzyskane na tym rachunku zwolnione są z podatku dochodowego. Aktualnie wynosi on 20%. Na ISA można oszczędzać (w ramach obowiązującego limitu) nawet tylko miesiąc, aby podatku nie zapłacić. Jednak po wypłacie środków z ISA, nie można dokonać wpłaty w tym samym roku podatkowym (trwa on od kwietnia do kwietnia następnego roku).

Robert Sierant, doradca finansowy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25087 )
Array ( [docId] => 25087 )