6 rzeczy, które musisz wiedzieć przed zainwestowaniem w akcje

Kategoria: Finanse w firmie
Data: 21-05-2020 r.

Inwestowanie w akcje może wydawać się mało zachęcające, jeśli nie masz wiedzy, nie wiesz od czego zacząć,a tym bardziej kiedy żyjemy w trudnych niepewnych czasach. Jednak inwestowanie pieniędzy nie musi być tak skomplikowane jak Ci się wydaje. Istnieje kilka prostych zasad, za pomocą których możesz bezpiecznie i niezawodnie inwestować swoje pieniądze. Chociaż żadna inwestycja nie jest wolna od ryzyka, inwestowanie na giełdzie przynosi średni zwrot w wysokości 7% rocznie po inflacji. Inwestowanie jest najbardziej atrakcyjne w perspektywie długoterminowej. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz inwestować, czy po prostu ciekawi Cię ta dziedzina i chcesz wiedzieć jak w przyszłości mógłbyś zainwestować swoje oszczędności.

Jeśli jednak zdecydujesz się na inwestowanie w akcje musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach, zanim zrobisz pierwszy krok.

  1. Inwestowanie w akcje to jedna z wielu opcji inwestowania pieniędzy

 

Jedną z najbardziej popularnych dróg inwestowania na giełdzie są akcje, ale musisz pamiętać, że nie jest to jedyna możliwa opcja. W zależności od potrzeb, dochodów i kiedy będziesz musiał uzyskać dostęp do pieniędzy, możesz skorzystać z różnych strategii inwestycyjnych. Obejmują one wpłacanie pieniędzy na konto oszczędnościowe, zakup nieruchomości lub inwestowanie w obligacje, metale szlachetne i obcą walutę. Każda z tych strategii niesie za sobą różnego rodzaju ryzyko jak i możliwość dobrego zarobku.

2. Inwestowanie w akcje wiąże się ze znacznym ryzykiem, zwłaszcza w krótkim okresie

Według danych historycznych rynek akcji rozwijał się w średnim tempie około 7% rocznie. Jednak z perspektywy czasu możemy zaobserwować jak giełda doświadczała swoich wzlotów i upadków. Chociaż akcje są często postrzegane jako jedna z najbezpieczniejszych dróg inwestowania w perspektywie długoterminowej, to tak naprawdę nic nie jest gwarantowane. Rynek akcji jest niestabilny, szczególnie, gdy decydujemy się na inwestycje krótkoterminową, wtedy jest większe prawdopodobieństwo straty. Jeśli chcesz zainwestować swoje pieniądze w krótkim okresie, zwykle dostępne są znacznie bardziej niezawodne strategie inwestycyjne o niskim ryzyku.

3. Kupno akcji w domu maklerskim lub online.

Zazwyczaj, gdy decyzja o inwestowaniu została już podjęta korzystamy najczęściej z pośrednictwa firm maklerskich. W tym celu trzeba otworzyć konto i wpłacić pieniądze. Po dodaniu pieniędzy do konta możesz skierować biuro maklerskie do zakupu określonej ilości akcji. Pośrednictwo zazwyczaj pobiera niewielką opłatę za te usługi. Nie wszystkie domy maklerskie świadczą takie same usługi wszystko zależy od potrzeb inwestycyjnych, jedne oferują obsługę klienta na bardzo wysokim poziomie inne zaś charakteryzują się niską lub żadną opłatą.

4. Inwestowanie wszystkich pieniędzy w jedną firmę może być bardzo ryzykowne

Kuszące może być „wejście w skład” obiecującej młodej firmy, która według ciebie może przerodzić się w następne Apple lub Amazon. Jednak inwestowanie wszystkich pieniędzy w jedną firmę może być bardzo ryzykowne. Znikome jest przewidzenie możliwości, które firmy odniosą sukces i zapewnią twardy zysk. Jeśli się pomylisz, może kosztować Cię to stratę całości lub części inwestycji. Bardzo dobrze znana jest strategia by inwestować w różnych firmach w celu zmniejszenia ryzyka. Ta strategia chroni Cię na wypadek gwałtownego spadku w innych firmach. Zatem dobrze rozdysponuj swoje pieniądze i kup akcje w kilku firmach. Minusem tego rozwiązania jest to, że wiąże się to zazwyczaj z dodatkowymi opłatami maklerskimi.

5. Wypłaty dywidendy, które zapewniają strumień dochodów bez konieczności sprzedaży akcji

Dywidendy to niewielkie płatności, które spółki wypłacają akcjonariuszom, zwykle co kwartał. Jeśli posiadasz akcje spółki, zwykle kwalifikujesz się do dywidend. Chociaż dywidendy stanowią zazwyczaj niewielki procent ogólnej inwestycji, mogą się sumować, szczególnie jeśli zainwestowałeś dużo pieniędzy na giełdzie. Firmy mogą podnosić, obniżać lub eliminować dywidendy w zależności od ich kondycji finansowej

6. Fundusze indeksowe - mądra inwestycja 

Jeśli nie masz pewności, jak inwestować swoje pieniądze, fundusze indeksowe są zwykle dobrym rozwiązaniem. Fundusze indeksowe mogą nie widzieć dramatycznych zwrotów z inwestycji w pojedyncze akcje, ale są też inwestycjami o znacznie niższym ryzyku. Fundusze indeksowe zwykle mają niskie opłaty, co może mieć znaczący wpływ na twoją inwestycję w długim okresie. Są również wygodną inwestycją, ponieważ pasują do rynku, zmniejszając potrzebę badań, studiów i zgadywania, jeśli chodzi o inwestowanie.

Podsumowanie

Inwestowanie na giełdzie może być świetnym sposobem na zwiększenie oszczędności w miarę upływu czasu. Chociaż żadna inwestycja nie jest obarczona ryzykiem, giełda osiąga w średnim okresie znaczące zwroty. Niezależnie od tego, czy oszczędzasz na emeryturę, chcesz zwiększyć swoje oszczędności, czy po prostu chcesz dowiedzieć się więcej o giełdzie, inwestowanie pieniędzy nie musi być przerażającym procesem. Dzięki kilku prostym strategiom możesz inwestować w odpowiedzialny finansowo sposób, który z czasem przyniesie Ci korzyści.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41172 )
Array ( [docId] => 41172 )