Aport, czyli wkłady niepieniężne w spółce z o.o.

Kategoria: Finanse w firmie
Data: 02-12-2012 r.

Powołując spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, jej przyszli wspólnicy, aby objąć udziały, muszą wnieść ustalone porozumieniem wkłady – te niepieniężne, są nazywane aportem.

Wkłady potrzebne do objęcia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością mogą być dwojakiego rodzaju. Pierwszy typ wkładu, to pieniądze. Wielkość wkładu pieniężnego w odniesieniu do udziału znajduje się w notarialnej umowie spółki. Sprawa jest więc tutaj bardzo prosta. Drugi rodzaj wkładu, dzięki któremu wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może objąć jej udziały, to wniesienie do majątku spółki rzeczy materialnych (dom, samochód, sprzęt komputerowy, hala produkcyjna, zorganizowana część przedsiębiorstwa) lub prawa o wartości majątkowej (np. prawo własności do domu, akcje spółek akcyjnych, jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych).

Czasami aportem może być także wierzytelność, ale musi być to wierzytelność ściągalna, na co już jakiś czas temu zwrócił uwagę Sąd Najwyższy. Taki rodzaj wkładu (czyli wkład niepieniężny) nazywany jest aportem. O tym, co może stanowić aport, decydują sami wspólnicy.

Ważna dokładna definicja aportu

Decyzja wspólników spółki, co może stanowić aport, musi być starannie przemyślana i przeanalizowana, ponieważ Kodeks spółek handlowych nie precyzuje tego pojęcia. Tym samym błędne rozeznanie przez wspólników aportu może wiązać się z negatywną decyzją sądu rejestrowego w sprawie upodmiotowienia spółki (jej rejestracji).

Co radzą prawnicy

Warto zatem poznać chociażby podstawowe elementy, którymi powinien się charakteryzować wkład niepieniężny wnoszony do spółki celem objęcia jej udziałów.

Prawnicy zwracają uwagę, że aport musi być zbywalny, konieczna jest możliwość jego wyceny, musi być spółce przydatny w prowadzeniu jej działalności oraz w razie konieczności musi umożliwiać wejście do masy upadłościowej spółki. Składowa tych wszystkich elementów może być przyjęta za pewną definicję pojęcia „aport”.

Ważna – wycena aportu

Kolejną bardzo istotną sprawą, jest wycena aportu. W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością robią to jej wspólnicy. I tu kryje się pewne ryzyko dla ewentualnych kontrahentów spółki z o.o., które jest związane z jej wypłacalnością. Obowiązujące przepisy nie pozwalają bowiem żadnemu sądowi rejestrowemu na kontrolę wyceny aportu (sąd decyduje, co może być aportem, ale nie może ingerować w jego wycenę). Warto o tym pamiętać, podejmując współpracę z niektórymi spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością. Zawyżenie wartości aportu może być także ryzykowne dla wspólników spółki, bo wnoszącego aport o zawyżonej wycenie automatycznie stawia na uprzywilejowanej pozycji.

oprac.: H. K.

źródło: Aport w spółce z o.o. – obowiązki i odpowiedzialność zarządu

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25173 )
Array ( [docId] => 25173 )