Biznes w euro. Kiedy się opłaca, jak zyskać na kursie i na czym polega rozliczenie kosztów?

Kategoria: Finanse w firmie
Autor: Artykuł sponsorowany
Data: 16-06-2023 r.

Możliwości, jakimi obecnie dysponują przedsiębiorcy, pozwalają im na prowadzenie biznesów w euro. Dotyczy to zarówno wykonywania płatności, jak i rozliczania kosztów uzyskania przychodu oraz wielu innych aspektów funkcjonowania przedsiębiorstwa. Daje to ogromne możliwości rozwoju i pozwala otworzyć się na nowe rynki.

Jednocześnie jednak prowadzenie działalności w euro może sprawiać dość poważne problemy. Dotyczy to przede wszystkim kwestii rozliczeń, które bywają dość skomplikowane. Kiedy zatem płatności za usługi i produkty mogą być w EUR, w jaki sposób skorzystać na atrakcyjnym kursie euro i jak rozliczyć koszty uzyskania przychodu w tej walucie?

Jak skorzystać przy transakcjach międzynarodowych na kursie euro?

 

Na początku warto wyjaśnić najciekawszą kwestię, czyli to, w jaki sposób przedsiębiorca może zarobić na transakcji w euro. Tutaj w grę wchodzi kwestia charakteru jego działalności.

Jeśli sprzedaje swoje produkty i otrzymuje zapłatę w euro, to może poczekać z wymianą waluty do czasu, aż jej cena będzie wysoka. W takim przypadku będzie miał on potencjalną szansę zarobienia na transakcji więcej niż przy nieprzemyślanej sprzedaży EUR.

W przypadku kupowania produktów z zagranicy i płacenia za nie w euro oszczędności kryją się w jak najtańszym zakupie obcej waluty. Im niższy będzie kurs EUR, tym mniej złotówek będzie trzeba wydać, by zgromadzić potrzebną kwotę. Ostatecznie więc na tego typu transakcji sporo się zaoszczędzi.

W obu przypadkach najważniejszą kwestią jest kurs euro. Zależnie od okoliczności musi być on jak najwyższy lub najniższy. Z tym na szczęście jednak łatwo sobie poradzić. Wystarczy skorzystać ze strony https://internetowykantor.pl/kurs-euro/, która co kilka sekund aktualizuje obecną cenę EUR. W ten sposób przedsiębiorca może dokonywać wymiany, gdy jest to dla niego opłacalne. Jeśli ma wyliczenia dotyczące najlepszej dla siebie stawki, może nawet ustawić na nią alert. System sam poinformuje go o ofercie spełniającej te wymagania.

Kiedy płatności za produkty i usługi mogą być w euro?

Druga ważna sprawa to okoliczności, które pozwalają przedsiębiorcy na realizację zakupu lub sprzedaży produktów w euro. Zgodnie z art. 358 Kodeksu cywilnego, płatność może być w PLN, jeśli czynność względem kontrahenta została wykonana na terenie naszego kraju. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy inny rodzaj waluty został określony w zawartej umowie.

Co to oznacza dla przedsiębiorcy? Jeśli zależy mu, aby dana kwota została wpłacona w walucie obcej, np. euro, to zalecane jest uwzględnienie tego w umowie. Następnie przeliczenie EUR na PLN następuje z wykorzystaniem:

  • średniego kursu danej waluty, ogłoszonego ostatniego dnia roboczego przed dniem operacji finansowej, ogłoszonego przez NBP,

  • kursu waluty zastosowanego dla konkretnej operacji, który zależny jest od charakteru i okoliczności danej operacji.

Przepisy jasno regulują tę kwestię, usprawniając dokonywanie rozliczeń. Nie ma tu miejsca na skorzystanie z atrakcyjnego kursu euro. Właśnie dlatego tak dużą rolę serwis Internetowykantor.pl odgrywa na etapie planowania realizacji transakcji.

Rozliczenie kosztów uzyskania przychodów w euro a kurs waluty

Przy rozliczeniu płatności walutowych, w perspektywie odliczeń podatkowych, pod uwagę brany jest kurs euro zastosowany w czasie rozliczenia transakcji na rachunku bankowym. Zasada ta wynika bezpośrednio z Ustawy o PIT i CIT.

Warto pamiętać natomiast, że jeśli płatność zostanie wykonana w obcej walucie i nie zostanie wymieniona na równowartość w PLN (np. automatycznie na koncie bankowym), to do wyliczeń stosuje się średni kurs NBP, ustalony na dzień roboczy poprzedzający dzień rozliczenia transakcji. Co zrobić, jeśli pojawi się różnica między kursem euro w dniu wystawienia faktury i momencie dokonania płatności? Gdy:

  • jest dodatnia - zwiększa się przychód firmy,
  • jest ujemna - jej wartość dodawana jest do kosztów uzyskania przychodów.
Artykuł sponsorowany

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 43094 )
Array ( [docId] => 43094 )