Co oznacza termin SVA

Kategoria: Finanse w firmie
Autor: Woźniak Wojciech
Data: 28-06-2012 r.

SVA jest skrótem terminu Shareholder Value Added. To miernik efektywności zgodny z value based management, określa wartość spółki w odniesieniu do średniej ważonej kosztu ulokowanego kapitału. Swoją popularność miara ta zyskała w latach 80. XX wieku.

SVA

Głównym założeniem SVA jest porównanie środków zainwestowanych przez akcjonariuszy do zysków jakie mogliby oni osiągnąć poprzez inwestowanie w inne aktywa z takim samym poziomem ryzyka.

Korzenie SVA sięgają doświadczeń zaczerpniętych z wykorzystywania modeli zdyskontowanych przepływów pieniężnych. Model matematyczny zakłada, że wartość spółki jest porównywalna z jej przyszłymi możliwościami zarobkowymi lub dywidendami, a nie sytuacją z przeszłości.

Zaletami stosowania SVA jest skoncentrowanie na wyniku działalności operacyjnej przedsiębiorstwa przez korektę przychodów operacyjnych netto po opodatkowaniu realizowaną przez podział obciążenia kapitałowego z działalności przedsiębiorstwa. SVA zwraca również uwagę na wielkość kapitału, który jest zatrudniony w danej firmie, łączy rachunek zysków i strat z danymi bilansowymi, aby otrzymać informację o nadwyżkach, które zostaną zwrócone posiadaczom kapitału.

 

Krytyka SVA

SVA krytykuje się za skupienie jedynie na zyskach akcjonariuszy, nie zwraca on uwagi na społeczną odpowiedzialność przedsiębiorstwa. Nie bierze pod uwagę ochrony środowiska, zatrudnienia lub etyczności praktyk firmy. Decyzje akcjonariuszy, mogą negatywnie odbić się na życiu lokalnej społeczności, pracowników albo środowisku.

Dodatkowo skupiając się jedynie na krótkoterminowych wzrostach, pomija on wartości długoterminowe, które mogą okazać się negatywne. Nawet pionierzy SVA jak choćby Jack Welch skrytykowali ten model.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25159 )
Array ( [docId] => 25159 )