Czym jest proces budżetowania

Kategoria: Finanse w firmie
Autor: Woźniak Wojciech
Data: 09-07-2012 r.

Procesem budżetowania nazywa się działanie mające na celu rozpisanie nadrzędnych planów firmy pomiędzy ośrodki odpowiedzialności przedsiębiorstwa. Wlicza się w niego również kontrola budżetowa. Jest to jedna z najbardziej znanych i najczęściej stosowanych metod zarządzania finansami.

Budżetowanie

Proces budżetowania polega na ustaleniu dla najwyższych szczebli zarządzania celów nadrzędnych, które zostaną użyte przez kierownictwo z niższych szczebli dla ustalenia podrzędnych celów oraz decyzji i planów cząstkowych.

Budżetowanie ma na celu dogłębną analizę dochodów przedsiębiorstwa oraz kosztów prowadzenia działalności przez podmiot gospodarczy. Sam proces opracowywania budżetu dla podmiotu gospodarczego dzieli się na trzy fazy:

  • opracowanie założeń do budżetu,
  • opracowanie budżetu głównego i budżetów szczegółowych,
  • uzgodnienie oraz zatwierdzenie budżetu głównego przez kadrę zarządzającą.

Metody budżetowania

Proces sporządzania budżetu dla przedsiębiorstwa wymaga dobrania odpowiedniej metody, która to umożliwi. Wyróżnia się dwie podstawowe:

  • metodę budżetowania zerowego,
  • metodę budżetowania przyrostowego.

Osiągnięcie zadawalających wyników finansowych jest możliwe bez względu na wybraną metodę budżetowania pod warunkiem, że przedsiębiorstwo stosuje nowoczesne metody zarządzania oparte na decentralizacji, inicjatywie, wiedzy, współpracy pracowników, zaufaniu i prognozowaniu kroczącym.

 

Jednak jeżeli firma ma problemy z finansami i chce ograniczyć niepotrzebne wydatki oraz straty, zaleca się korzystanie z budżetowania zerowego, w przeciwnym razie popularne budżetowanie przyrostowe mogłoby zwiększyć straty ponoszone przez firmę.

Proces budżetowania dobiega końca wraz z ustaleniem przez kadrę zarządzająca celów oraz planów do realizacji, których wykonanie podlegać będzie controllingowi.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25161 )
Array ( [docId] => 25161 )