Czym jest przyrost wyceny

Kategoria: Finanse w firmie
Autor: Woźniak Wojciech
Data: 18-05-2012 r.

Przyrostem wyceny jest przyrost z wyceny do ujętych w bilansie niezrealizowanych zysków pochodzących z aktywów trwałych przedsiębiorstwa, kiedy wartość z wyceny tych aktywów przekracza ich wcześniejszą wartość księgową.

Przyrost wyceny

Przyrost wyceny nie jest działaniem odbywającym się jedynie w jedną stronę. Odzwierciedlenie wyższej wartości księgowej aktywów wymusza zwiększenie kosztów ich amortyzacji w przyszłości, co dodatkowo w przypadku zmniejszenia wartości wyceny, odbija się bezpośrednio na rachunku wyników. Jest to działanie zgodne z zasadami ostrożnej wyceny, chociaż może wydawać się niespójne.

Przyrost z wyceny stanowi część ruchu skierowanego na rachunkowość opartą na wartościach godziwych, czyli takich cenach składnika aktywów, za jakie mógłby zostać on wymieniony.

Ponieważ wycena formalna jest kosztowa, w praktyce ogranicza się ją jedynie do nieruchomości na rynkach z bardzo wysoką inflacją lub rosnącymi cenami nieruchomości. W ten sposób można ograniczyć zbędne koszty, dodatkowo koszty z nieruchomości nie ulegają amortyzacji.

Przyrost wyceny w ujęciu międzynarodowym

Międzynarodowe standardy dotyczące rachunkowości nie pozwalają, aby zysk z wyceny był ujmowany w rachunku zysków oraz strat przedsiębiorstwa, nawet kiedy ich realizacja jest wynikiem sprzedaży, nie dotyczy to jednak nieruchomości inwestycyjnych.

Wartości, które tworzone są przez przyrost z wyceny nie mają żadnego pokrycia w konkurencyjnych wynikach przedsiębiorstwa, a osoby korzystające ze sprawozdań finansowych wiedzą o aktywach, które przekraczają ich pierwotny koszt.

 

Wszystkie te czynniki sprawiają, że dochodzi czasem do absurdalnych sytuacji, kiedy firma ma większą wartość w czasie kiedy jest likwidowania, od tej którą mogłaby osiągnąć, gdyby kontynuowałaby działalność gospodarczą. Takie przypadki są również doceniane przez wierzycieli.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25143 )
Array ( [docId] => 25143 )