Dotacje w ramach projektu Inteligentne Sieci Energetyczne (ISE)

Kategoria: Finanse w firmie
Data: 15-11-2012 r.

Polscy przedsiębiorcy już niebawem będą mieli możliwość otrzymania dofinansowania projektów „Inteligentnych Sieci Energetycznych” w ramach konkursu ogłoszonego w czerwcu br. przez NFOŚiGW.

ISE, to projekt NFOŚiGW, który charakteryzuje się kreowaniem proaktywnych postaw konsumenckich, związanych z wytwarzaniem i użytkowaniem energii.

Jego założeniem jest integrowanie wszystkich użytkowników sieci energetycznej oraz zapewnienie bezpieczeństwa działania sieci oraz równowagę ekonomiczną.

Realizacja programu „Inteligentne Sieci Energetyczne” przewidziana jest na lata 2012-2018.

Projekty inwestycyjne z zakresu ISE będą dotyczyły:

  • energii elektrycznej,
  • energii cieplnej,
  • energii ciepłej wody użytkowej,
  • uzupełniająco – energii gazowej.

Wielkość dofinansowania

Budżet projektu wynosi 340 mln zł, natomiast kwota przeznaczona na dotacje, to 150 mln zł. W każdym indywidualnym przypadku zależeć będzie od rodzaju palnowanego działania oraz rodzaju beneficjenta. Na najwyższą kwotę dofinansowania mogą liczyć ci, których projekty są możliwie maksymalnie proekologiczne. Dotacje w wysokości do 70% kosztów kwalifikowanych otrzymają projekty związane z kampaniami informacyjno-edukacyjnymi, natomiast działania inwestycyjne - od 30% do 50%.

Kto może uzyskać dotacje

Wnioski o dofinansowanie mogą składać przedsiębiorcy oraz jednostki samorządu terytorialnego.

Warunkiem koniecznym do otrzymania dotacji, jest ograniczenie emisji CO² (minimum to 1000 Mg/rok). Kryterium jest także koszt przedsięwzięcia. W przypadku kampanii informacyjno-edukacyjnych, kwota nie może być mniejsza, niż 100 tys. zł. Natomiast dla działań wprowadzających – minimum 3 tys zł. Z kolei inwestycje podstawowe nie posiadają takich ograniczeń.

Cel programu „Inteligentne Sieci Energetyczne”

Celem ISE jest budowanie świadomych postaw odbiorców energii oraz poszerzanie ich wiedzy w tym zakresie poprzez obowiązkowe (w ramach każdego projektu) kampanie informacyjno-edukacyjne.

Wnioski o dofinansowanie należy składać między 3 grudnia 2012 r. a 31 stycznia 2013 r. osobiście w kancelarii Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie lub drogą pocztową.

Źródło: R. Barański, 150 mln złotych dofinansowania do programu ISE

Opracowanie redakcyjne: Honorata Krzyś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25169 )
Array ( [docId] => 25169 )