Jak obniżyć wydatki firmy

Kategoria: Finanse w firmie
Autor: Woźniak Wojciech
Data: 28-05-2012 r.

Sposób, w jaki przedsiębiorca jest w stanie kontrolować wydatki firmy, bezpośrednio przekłada się na jej funkcjonowanie. Jak jednak można obniżyć wydatki ponoszone przez przedsiębiorstwo i jednocześnie uniknąć obniżenia jakości usług czy produktów?

Zmiana nie zawsze na lepsze

Ograniczenie wydatków zazwyczaj wiąże się ze spadkiem jakości oferowanych usług. Powinieneś być tego świadom i brać pod uwagę konsekwencje takich decyzji. Najważniejsze są następstwa, które zaistnieją w okresie długofalowym.

Obniżyć wydatki można na przykład poprzez skorzystanie w procesie produkcji z firmy zewnętrznej. Problem w tym, że może obić się to na jakości oferowanych usług lub produktu. Uniknąć można tego, szukając firmy świadczącej podobne usługi w niższej cenie. Bywa to czasochłonne, ale możliwe. Jeżeli trzeba szybko ograniczyć wydatki, prawdopodobnie kierownictwo będzie zmuszone wybrać firmę świadczącą usługi niższej jakości.

Następstwem takiego rozwiązania będą usługi niższej jakości, świadczone przez firmę końcową. Może przełożyć się to na obniżenie dochodów, co będzie wymagało kolejnych cięć.

Zacznij od podstaw

Sposobem na ograniczenie wydatków jest analiza obecnych wydatków przedsiębiorstwa. To od Ciebie zależy, czy pieniądze nie będą trwonione bez konkretnego celu. Pracodawca, który źle zarządza finansami firmy, nie zdobędzie szacunku i zrozumienia podwładnych dla szukania oszczędności. Szczególnie kiedy będzie ich szukał poprzez redukcję etatów i zmniejszanie wynagrodzeń.

Kiedy przedsiębiorca ustali źródła zbędnych wydatków oraz uda mu się nad nimi zapanować, powinien ograniczyć ich występowanie w przyszłości. Może to zrobić korzystając z budżetowania zerowego podczas planowania budżetu na nowy rok.

Budżetowanie zerowe pozwala na obniżenie wydatków i zwiększenie przychodów. Jest to możliwe poprzez rozpoczynanie od początku przydziału budżetu, bez uwzględniania inflacji. W ten sposób można zwiększyć budżet w obszarach przynoszących zyski i ograniczyć go tam gdzie powodowane są straty. Natomiast często stosowane budżetowanie przyrostowe sprawia, że wydatek wzrasta o określone punkty procentowe, zamiast zmaleć.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25147 )
Array ( [docId] => 25147 )