Wnioski o udzielenie kredytu ekologicznego przyjmuje bank udzielający kredytu, współpracujący z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK). Z założenia pieniądze uzyskane w ten sposób, firma ma wykorzystać na modernizację posiadanej infrastruktury (takiej jak linie technologiczne), zrealizować inwestycje mające na celu zmianę źródeł energii na bardziej ekologiczne poprzez zakup instalacji OZE lub modernizację tej, która już jest wykorzystywana - co za tym idzie zwiększenie efektywności energetycznej. Elementem obowiązkowym każdej inwestycji ma być takżę termomodernizacja posiadanych budynków.
Kredyt ekologiczny dla przedsiębiorców
Od 13 czerwca przedsiębiorcy mogą składać wnioski o premię ekologiczną w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki. Ma ona formę dotacji w kredycie ekologicznym. Ma być także furtką do zwiększenia efektywności energetycznej dla wielu firm.
Ważne: Kredyt ekologiczny ma w rezultacie doprowadzić do zmniejszenia zużycia energii pierwotnej o co najmniej 30%.
Zobacz także: Jak zaksięgować kredyt obrotowy?
Adresatem kredytu są mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, a także małe spółki o średniej kapitalizacji i spółki o średniej kapitalizacji.
Proces ubiegania się o dotację zaczyna się od złożenia wniosku do banku kredytującego, który współpracuje z BGK. Wniosek dotyczy udzielenia kredytu ekologicznego. Następnie przedsiębiorca składa wniosek o dofinansowanie projektu do BGK, wraz z promesą banku kredytującego, która potwierdza zdolność kredytową. Do wniosku przedsiębiorca musi także dołączyć audyt efektywności energetycznej.
Zobacz także: Wsparcie dla firm z sektora MŚP na rozwój pracy zdalnej
Jeśli jego wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, realizuje inwestycję z pieniędzy uzyskanych z kredytu, a następnie Bank Gospodarstwa Krajowego wypłaca premię, którą przedsiębiorca przeznaczy na spłatę części kapitału kredytu.
BGK uruchamia nabór wniosków w dniu 13 czerwca 2023 r., będzie trwał do 17 sierpnia 2023 r.
Zobacz także: Oferty wsparcia dla firm z Funduszy Europejskich
Ważne: Dotacja ekologiczna może wynieść od 25 do maksymalnie 80% kosztów kwalifikowanych inwestycji. przy czym maksymalna wartość wydatków kwalifikowanych została określona na poziomie 50 mln EUR.
Dofinansowaniem mogą być objęte wydatki na nabycie środków trwałych, robót i materiałów budowlanych, wartości niematerialnych i prawnych (m.in. patentów, licencji, know-how), wykonaniu studium i ekspertyz, projektów technicznych, a nawet opłata rat z tytułu umowy leasingu.
Kredyt ekologiczny jest finansowany z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego - portal bgk.pl
