Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta firmowego

Kategoria: Finanse w firmie
Autor: Szulik Katarzyna
Data: 25-10-2012 r.

Firmowe konto to niezbędny element funkcjonowania przedsiębiorstwa, pozwalający na utrzymanie finansów w ryzach. Szukając odpowiedniego, bierzmy pod uwagę przede wszystkim koszty prowadzenia rachunku, ze szczególnym uwzględnieniem opłat za przelewy.

Uważaj na koszty

Oferta firmowych rachunków w polskich bankach charakteryzuje się sporą rozpiętością cenową. Wysokość miesięcznych opłat waha się od zera lub kilu złotych do nawet kilkuset złotych.

Najbardziej kosztowną pozycją w cenniku są zwykle wypłaty z bankomatów i wpłaty gotówki w oddziałach. Korzystanie z bankomatu może nas kosztować nawet 450 złotych miesięcznie, choć stawki zaczynają się od około 10 złotych, a niektóre banki w ogóle rezygnują z opłat. Z kolei wpłacenie pieniędzy w oddziale kosztować może nawet 134 złote.

Większość banków nie pobiera opłat za przelewy do ZUS i US, lub wyznacza je na poziomie kilku złotych. Różnie sprawa wygląda z kosztami prowadzenia konta. Część banków odstępuje od opłaty, ale większość pobiera od kilku do nawet 50 złotych. Posiadacz rachunku firmowego zwykle musi płacić także za przelewy internetowe – średnio 10 złotych miesięcznie. Do puli wymienionych kosztów należy dodać opłaty ukryte, którym warto się przyjrzeć przy dokładnym studiowaniu umowy z bankiem.

Szukaj oszczędności

Utrzymanie firmowego konta to przede wszystkim koszty, często bardzo wysokie, ale nie tylko. W kilku przypadkach rachunki są oprocentowane w skali roku z kapitalizacją dzienną lub miesięczną, a także posiadają funkcję cashback.

Dodatkowo, dzięki rozsądnemu postępowaniu część opłat może ulec zmniejszeniu. W przypadku wypłat najlepiej unikać obcych bankomatów lub ograniczyć wykonywane na nich operacje do minimum. Koszty wpłat można zredukować, korzystając z wpłatomatów - kilka banków oferuje tę usługę zupełnie za darmo. Jeśli z konta ma korzystać również inna osoba, na przykład wspólnik, warto przyjrzeć się opłacie za wyrobienie drugiej karty - sporo banków oferuje tę usługę bezpłatnie.

Pamiętaj o płynności finansowej

Jeśli chodzi o funkcjonalności, dla przedsiębiorcy podstawą będzie możliwość szybkiego skorzystania z kredytu bez ponoszenia zbyt dużych kosztów prowizji. Warto również przejrzeć ofertę kart kredytowych, a także pamiętać o ustaleniu odpowiednio dużego limitu na koncie - jego zmiana często również wiąże się z kosztami.

Katarzyna Szulik

Szulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25165 )
Array ( [docId] => 25165 )