Od 1 stycznia 2017 r. firmy będą musiały regulować transakcje bezgotówkowo już od 15.000 zł

Kategoria: Finanse w firmie
Data: 13-07-2016 r.

Prezydent RP podpisał 30 maja 2016 r. ustawę, która obniża limit płatności związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej dokonywanych bezgotówkowo do 15.000 zł. Oprócz tego łączy obowiązek płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego ze sferą rozliczeń podatkowych.

Zmiany, które wprowadzono do ustawy o swobodzie działalności gospodarczej polegają na wprowadzeniu obowiązku bezgotówkowego dokonywania lub przyjmowania płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą w każdym przypadku gdy jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 15.000 zł. Przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji. Dotychczas limit wynosił 15.000 euro.

Ustawa wprowadza ponadto zmiany w ustawie o PIT oraz w ustawie o CIT. Zmiany w tych ustawach polegają na wprowadzeniu regulacji, według której podatnicy PIT prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą oraz podatnicy CIT nie zaliczają do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatności dokonano bez pośrednictwa rachunku płatniczego (np. gotówkowo).

Oznacza to, że jeśli przedsiębiorca będzie regulował płatności powyżej 15.000 zł za pośrednictwem rachunku płatniczego, wtedy będzie mógł je zaliczać do kosztów podatkowych przy rozliczaniu PIT oraz CIT.

Zgodnie z przepisem przejściowym zmieniane regulacje ustawy PIT oraz ustawy o CIT mają zastosowanie do płatności dokonywanych w roku podatkowym rozpoczynającym się po 31 grudnia 2016 r. Jednocześnie rozwiązanie to nie będzie miało zastosowania do płatności wynikających z transakcji zawartych przed 1 stycznia 2017 r., jeżeli wartość transakcji nie przekracza dotychczasowego (15.000 euro) limitu. Dodatkowo nowych zasad związanych z korektą nie będzie stosowało się do płatności dotyczących kosztów zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów przed dniem wejście w życie niniejszej ustawy.

W odniesieniu do ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przyjęto, że dotychczasowe przepisy będą stosowane do transakcji zawartych przed dniem wejścia w życie obecnie uchwalonej ustawy.

Ustawa wchodzi w życie 1 stycznia 2017 r.

Źródło: Prezydent RP

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39253 )
Array ( [docId] => 39253 )