Opłaty pobierane przez fundusze inwestycyjne

Kategoria: Finanse w firmie
Data: 09-05-2013 r.

Każdy kto chce zainwestować w fundusze inwestycyjne, powinien dokładnie przyjrzeć się opłatom, które są pobierane przez Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. To od nich zależy, czy dana inwestycja rzeczywiście będzie dla nas korzystna.

Oprócz najpopularniejszych opłat pobieranych przez Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych takich jak: opłata dystrybucyjna, opłata za umorzenie jednostki uczestnictwa, czy tez opłata za zarządzanie funduszem inwestycyjnym, występują także inne dodatkowe opłaty.

 

Do takich opłat należy m.in. success fee, czyli prowizja od zysku. Jest ona pobierana w sytuacji, gdy fundusz przekroczy prognozowaną wartość zysku np. 20% w skali roku.

Opłata ta jest pobierana tylko wtedy, gdy fundusz uzyska określony wynik inwestycyjny. Oznacza to, że w przypadku nieosiągnięcia danego wyniku, taka opłata nie zostanie pobrana. Success fee jest opłatą zmienną i zależy od wielkości wypracowanego zysku.

Nie jest to jednak jedyna opłata, z którą muszą się liczyć inwestorzy. W przypadku, gdy po umorzeniu jednostki inwestycyjnej odnotujemy zysku, musimy wtedy zapłacić podatek od zysków kapitałowych. Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych potrąci wtedy 19% podatku od uzyskanego zysku.

Tej opłaty nie jesteśmy w stanie uniknąć, możemy jednak przenieść środki pomiędzy dwoma funduszami. Jeśli ona znajdowały się pod parasolem, to taki podatek nie zostanie naliczony.

Warto jest także pamiętać, że jeśli inwestujemy w kilka funduszy to wyników inwestycji nie możemy kompensować. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest inwestowanie w fundusze znajdujące się pod parasolem.

Monika Zabrocka-Kutera

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25229 )
Array ( [docId] => 25229 )