Pomoc o której mowa, jest zarezerwowana dla osób będących właścicielami lub współwłaścicielami statku rybackiego wpisanego do rejestru statków rybackich oraz posiadającego nadany numer identyfikacyjnych zgodnie z przepisami o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.
Pieniądze na początek działalności gospodarczej dla rybaków
Tylko do 15 listopada można składać wnioski o przyznanie środków finansowych w ramach pomocy na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Tym razem pomoc dotyczy to właścicieli lub współwłaścicieli statków rybackich. Wbrew pozorom, nie chodzi o wspieranie działalności z zakresu rybołówstwa - lecz o jej zaprzestanie.
Ważne: Każdy wnioskodawca może liczyć na pomoc w wysokości nieprzekraczającej 200 tys. zł.
Wnioski o dofinansowanie można składać tylko do 15 listopada 2022 r.. Muszą one trafić do dyrektora oddziału regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę wnioskodawcy. Można wybrać zarówno formę papierową jak i elektroniczną.
Dofinansowanie wiąże się z pewnymi zobowiązaniami, które muszą podjąć beneficjenci.
Beneficjenci zobowiązują się do trwałego zaprzestania działalności połowowej nie później niż w terminie 24 miesięcy od dnia zawarcia umowy, której przedmiotem jest przyznanie pomocy. Nie mogą także złożyć do ministra właściwego ds. rybołówstwa wniosku o wpis statku do rejestru, ani o zmianę wpisu w rejestrze dotyczącego ponownego wprowadzenia do wykonywania rybołówstwa komercyjnego statku rybackiego, który już został wycofany z wykonywania rybołówstwa komercyjnego ani też o dokonanie zmiany właściciela albo współwłaściciela statku rybackiego przez 10 lat, licząc od dnia zawarcia umowy o przyznanie pomocy.
Kolejnym warunkiem jest złożenie - nie później jednak niż w terminie 24 miesięcy od dnia zawarcia umowy o przyznanie pomocy - wniosku o zmianę danych w CEIDG albo w Krajowym Rejestrze Sądowym, dotyczącą zaprzestania wykonywania działalności w zakresie rybołówstwa komercyjnego w związku z trwałym zaprzestaniem działalności połowowej.
Docelowo wsparcie jest udzielane na start działalności gospodarczej, w związku z czym od beneficjentów pomocy wymagane jest rozpoczęcie działalności gospodarczej w terminie 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy o przyznanie pomocy. Termin ten został wydłużony w przypadku gdy rozpoczęcie działalności wiąże się z realizacją inwestycji obejmującej budowę budynków lub budowli. Wówczas działalność musi być rozpoczęta w terminie 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy, a jej wykonywanie musi trwać co najmniej 3 lata.
Kolejnym terminem, o którym musi pamiętać osoba korzystająca z pomocy jest termin 1 miesiąca od rozpoczęcia wykonywania działalności - to w tym czasie należy udokumentować wykorzystanie pomocy zgodnie z przeznaczeniem.
Rozpoczęta działalność gospodarcza nie może dotyczyć rybołówstwa ani rolnictwa. Przy czym zgodnie z warunkami pomocy, poprzez rozpoczęcie działalności gospodarczej rozumie się zarówno podjęcie działalności po raz pierwszy jak i podjęcie działalności po upływie co najmniej 24 miesięcy od dnia ostatniego zawieszenia lub jej zakończenia.
Za rozpoczęcie działalności gospodarczej będzie również traktowane rozszerzenie zakresu wykonywanej działalności o taką wykonywaną po raz pierwszy bądź wykonywanie po co najmniej 24 miesięcznej przerwie od wykreślenia jej z CEIDG albo KRS.
Zobacz także: Nabory wniosków w ramach KPO
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - portal gov.pl
