Płatność w euro - będzie szybciej i taniej

Kategoria: Finanse w firmie
Data: 01-11-2022 r.

Komisja Europejska przyjęła wniosek ustawodawczy dotyczący płatności natychmiastowych wykonywanych w euro. Płatności tego rodzaju mają być bezpieczne, przystępne cenowo i realizowane bez przeszkód. 

W różnych państwach członkowskich, opłaty i dostępność do płatności natychmiastowych jest zróżnicowana. To sprawia, że wprowadzenie natychmiastowych przelewów na całym rynku UE jest utrudnione. Dlatego potrzebna jest inicjatywa ustawodawcza, dzięki której płatności natychmiastowe w UE będą uwolnione, a wszyscy obywatele i przedsiębiorcy będą mogli czerpać z tego rozwiązania korzyści. 

 

Płatności te mają być dostępne dla wszystkich obywateli UE oraz przedsiębiorców i przedsiębiorstw, które w UE lub w państwie EOG posiadają rachunek bankowy. Płatność natychmiastowa - jak sama nazwa wskazuje - to rodzaj płatności dzięki którym pieniądze trafiają do odbiorcy niemalże natychmiast. Szacowany czas to 10 sekund, przy czym pora dnia w której płatność została wykonana, nie ma wpływu na ten czas.

Czas to pieniądz

Czas jest niezwykle cenny szczególnie, gdy pieniądze są potrzebne z powodu jakiegoś nagłego wypadku, choćby korzystania z pilnych usług medycznych. Z pewnością każdy z nas jest w stanie wyobrazić sobie całą listę płatności, dla których czas ma ogromne znaczenia. Czas jest ważny także dla przedsiębiorców, którzy od razu otrzymują środki, co poprawia ich płynność finansową. 

Jak widać, płatności natychmiastowe to rozwiązanie o wiele szybsze niż w przypadku tradycyjnego przelewu. Tradycyjne przelewy są przyjmowane jedynie w godzinach urzędowania, na rachunek odbiorcy docierają dopiero następnego dnia roboczego - jeśli po drodze wypada weekend, czas oczekiwania sięga trzech dni kalendarzowych.

Miliony w zawieszeniu

Przelewy w realizacji blokują każdego dnia niemalże 200 mld euro, które mogłby od razu być przeznaczone na konsumpcję czy inwestycję - w zależności od potrzeb. Mimo to niewiele osób sięga po płatności natychmiastowe, co z pewnością wynika m.in z barier, które dotyczą tego rodzaju płatności. Aby to zmienić, Komisja Europejska przyjęła wniosek ustawodawczy dotyczący udostępnienia płatności natychmiastowych w euro.  

Zmiana przyczyni się m.in do zwiększenia wydajności gospodarki i ma pozwolić na jej rozwój. Wynika to z większej kontroli przedsiębiorstw nad środkami finansowymi i niższymi kosztami operacyjnymi. 

Komisarz do spraw stabilności finansowej porównała zmianę przelewów tradycyjnych na płatności natychmiastowe do zamiany poczty tradycyjnej na pocztę email. 

Przyjęty przez Komisję Europejską wniosek wprowadza zmian w rozporządzeniu w sprawie jednolitego obszaru płatności w euro. Zmiany obejmują cztery wymogi dotyczące płatności natychmiastowych w euro.

1) Powszechność

Płatności natychmiastowe w euro mają być powszechnie udostępnione. Dostawcy unijni, którzy już teraz dają możliwość wykonania polecenia przelewu w euro, będą musieli jednocześnie zaoferować przelewy w wersji natychmiastowej, przy czym przepisy będą określały termin tego obowiązku.

2) Cena

Niewątpliwie dla wielu osób także cena takiej usługi ma znaczenie. Dlatego, aby faktycznie ją upowszechnić KE zakłada zobowiązanie dostawców usług płatniczych do naliczania opłat za płatności natychmiastowe, które nie będą przekraczać ceny za wykonanie tradycyjnego przelewu.

3) Bezpieczeństwo

Aby zwiększyć zaufanie do tego rodzaju płatności KE wprowadza dodatkowy obowiązek dla dostawców usług. Będą oni zobowiązani do sprawdzenie zgodności numeru rachunku bankowego (IBAN) z nazwą beneficjenta podaną przez płatnika. Przed dokonaniem płatności, jeśli pojawią się jakieś wątpliwości na tym tle, płatnik zostanie ostrzeżony o możliwym błędzie lub oszustwie. 

4) Usuwanie barier lecz nie bez kontroli

KE przewiduje, że płatności natychmiastowe będą łatwiej dostępne, przeszkody w ich przetwarzaniu mają zostać usunięte, lecz jednocześnie nadal podlegały będą kontroli, szczególnie wobec osób podlegających sankcjom UE. Kontrolę będzie umożliwiać procedura, zgodnie z którą dostawcy usług płatniczych co najmniej raz dziennie będą weryfikować swoich klientów pod kątem unijnych wykazów sankcji - zastąpi ona obecnie funkcjonujące monitorowanie pojedynczo wszystkich transakcji. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Komisji Europejskiej - portal ec.europa.eu

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42320 )
Array ( [docId] => 42320 )