Przepływy pieniężne w przedsiębiorstwie

Kategoria: Finanse w firmie
Data: 08-05-2013 r.

Przekonanie organizacji do tego, jak ważne jest zarządzanie przepływami pieniężnymi, jest bardzo trudne. Szczególnie próba wdrożenia programów zarządzania w firmie, która dotychczas nie miała problemów z płynnością finansową, jest nie lada wyzwaniem.

Przejście w kierunku zarządzania przepływami pieniężnymi jest o wiele bardziej wymagające. Wymaga to podejmowania decyzji trudnych i niepopularnych dla pracowników, którzy dotychczas słyszeli, że liczy się tylko zysk. Jednak w czasie niepewności gospodarczej to firmy, które dobrze zarządzają przepływami pieniężnymi, najlepiej poradzą sobie z trudnościami.

Obecnie nie można koncentrować się tylko na udziale rynkowym czy dynamice sprzedaży. Należy pracować nad ciągłą poprawą wyników w tym zakresie, ale trzeba mieć świadomość, że nie może to być celem samym w sobie. Zarządzanie udziałami rynkowymi i sprzedażą musi być powiązane z generowaniem gotówki i musi mieć swoje odzwierciedlenie w zasobach gotówki. Obecnie – jak nigdy wcześniej – pasuje stwierdzenie, że sprzedaż wykonana to sprzedaż zapłacona.

Oczywiście zarządzanie gotówką obejmuje o wiele szerszy zakres niż tylko spływ należności. Położenie większego nacisku na zarządzanie gotówką wcale nie musi się wiązać z ograniczaniem sprzedaży. Jednak wzrost sprzedaży obecnie nie może odbywać się kosztem utraty gotówki. Wydaje się, że przedsiębiorstwa, które zdobędą umiejętność takiego zarządzania, wyjdą silniejsze z kryzysu.

Jeśli wzrost sprzedaży i udziałów będzie wiązał się z zachowaniem dyscypliny w zakresie przepływów gotówki, można będzie stwierdzić, że jest to sprzedaż trwała, dojrzała, która zapewnia stabilność finansową w dłuższym okresie.

Jacek Folga, kontroler w dziale finansów firmy produkcyjnej

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25227 )
Array ( [docId] => 25227 )