Rozliczanie działalności przez ryczałt

Kategoria: Finanse w firmie
Autor: Szulik Katarzyna
Data: 30-10-2012 r.

Prowadzenie działalności gospodarczej, która opiera się na rozliczeniu przez ryczałt ma swoje wady i zalety. Zdecydowanie się na prowadzenie takiej formy opodatkowania wiąże się z obowiązkiem prowadzenia ewidencji przychodów, odrębnie za każdy rok podatkowy. Kto może się takim opodatkowaniem posługiwać oraz na czym ono polega?

Czym jest ryczałt?

O tym, czym jest ryczałt informuje ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne z dnia 20 listopada 1998 r.

Podstawą opodatkowania jest w tym wypadku przychód. Taka forma opodatkowania obejmuje pozarolniczą działalność gospodarczą. Odnosi się to także do działalności prowadzonej w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych. Opodatkowanie przez ryczałt wyraża się w stawkach procentowych, które na rok 2013 prezentują się następująco: 20%, 17%, 8,5%, 5,5% i 3%.

Jak uregulować kwestię rozliczenia przez ryczałt?

Chęć rozliczania przez ryczałt należy zawsze zadeklarować w momencie zakładania przedsiębiorstwa. Powinno się to odbyć w formie pisemnego oświadczenia, które dostarcza się właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w miejscu zameldowania.

Istnieje także możliwość zamienienia innej formy opodatkowania na ryczałt. Warto pamiętać, że na tę formę mogą zdecydować się osoby, które nie przekraczają dozwolonego pułapu osiąganych przychodów.

 

Zalety i wady opodatkowania ryczałtowego

Niewątpliwymi zaletami takiego opodatkowania jest łatwość prowadzenia księgowości oraz możliwość uzyskania korzyści fiskalnych.

Poważną wadą pozostaje natomiast konieczność płacenia podatku nawet w momencie, gdy koszta uzyskania znacznie przewyższyły wysokość samego przychodu. Decydując się na ryczałt powinniśmy także pamiętać o braku możliwości łączenia go z pracą etatową. Nie istnieje także możliwość zrzeczenia się ryczałtu w trakcie trwania danego roku podatkowego.

Katarzyna Szulik

Szulik Katarzyna

Tagi: ryczałt

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25166 )
Array ( [docId] => 25166 )