Ustawa o zatorach płatniczych obowiązuje od 8 grudnia

Kategoria: Finanse w firmie
Data: 09-12-2022 r.

Ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych weszła w życie 8 grudnia. Celem nowych przepisów ma być doprecyzowanie obowiązującej regulacji i jej uproszczenie, co ma przyczynić się do sprawniejszego eliminowania zatorów. 

Z zatorem płatniczym mamy do czynienia, gdy przedsiębiorca nie otrzymuje należnych mu pieniędzy od kontrahenta. Taka sytuacja ma swoje konsekwencje także dla kolejnych powiązanych z przedsiębiorcą podmiotów - tworzy się swoistego rodzaju efekt domina, nazywany także efektem kuli śnieżnej. Jeśli przedsiębiorca nie dostaje swojego wynagrodzenia na czas, z dużą dozą prawdopodobieństwa spóźni się także z opłatą swojej należności u innego podmiotu - w taki sposób następuje nagromadzenie zadłużeń, które negatywnie wpływa na całe otoczenie biznesowe. Dlatego walka z zatorami jest tak istotna. 

 

Jednym ze stosowanych narzędzi, które ma zapobiegać takim sytuacjom jest zakaz nadmiernego opóźniania się ze spełnieniem świadczeń pieniężnych. Organem właściwym do prowadzenia postępowań w tych sprawach jest Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 

Ustawa wprowadzająca nowe przepisy została podpisana przez Prezydenta 14 listopada 2022 r. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ocenia, że nowe przepisy przyspieszają i usprawniają prowadzenie postępowań, przyczyniając się do szybszego i bardziej efektywnego reagowania na opóźnienia w realizowaniu świadczeń pieniężnych. 

Nowe regulacje dają Prezesowi UOKiK uprawnienie do kierowania tzw. miękkich wezwań. Mogą one pojawić się jeszcze przed wszczęciem postępowania administracyjnego. Daje to przedsiębiorcom szansę na złożenie stosownych wyjaśnień dotyczących ryzyka występowania zatorów płatniczych. Wezwanie będzie jednocześnie szansą na poprawę "kultury płatniczej", a więc zmianę postępowania w stosunku do kontrahentów. 

Administracyjne kary pieniężne związane z zatorami płatniczymi mają być wyliczane według nowego wzoru. Nowością w zakresie ustalania wysokości kary jest także tzw. miarkowanie kary, polegające na jednoczesnym uwzględnianiu okoliczności łagodzących czyli obniżających jej wysokość, jak i okoliczności obciążających prowadzących do zaostrzenia kary. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - portal uokik.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42455 )
Array ( [docId] => 42455 )