Weryfikacja rzetelności kontrahenta

Kategoria: Finanse w firmie
Data: 28-12-2012 r.

Optymalizacja ryzyka gospodarczego, to między innymi wybór rzetelnego kontrahenta oraz umiejętność wyegzekwowania pieniędzy od partnerów biznesowych i klientów – czyli zarządzanie wierzytelnościami.

Poszerzanie wiedzy na temat podmiotów, z którymi współpracuje firma, służy głównie dokonywaniu oceny ryzyka finansowego. Takie działanie pozwala uniknąć transakcji z niesolidnym kontrahentem i problemów z płatnościami za faktury, czyli wyegzekwowaniem wierzytelności.

Chcąc dowiedzieć się, czy dany kontrahent nie boryka się z problemami finansowymi, wystarczy pobrać w BIG raport o przedsiębiorcy lub o konsumencie. Z niego dowiemy się, czy dany podmiot figuruje w Rejestrze Dłużników, na jaką kwotę zalega oraz przez kogo został dopisany.

Poza sprawdzaniem kontrahentów w BIG-ach, istnieją jeszcze inne metody zarządzania ryzykiem i wierzytelnościami. Opierają się one na przeniesieniu ryzyka oraz na odzyskiwaniu należności po transakcji. To złożony proces składający się m. in. z działań podejmowanych przed powstaniem długu czy przeterminowaniem należności. Może obejmować różne procesy – od wizji lokalnej, scoringu, poprzez wszelkiego rodzaju ubezpieczenia, factoring, na wykupie i sekurytyzacji wierzytelności kończąc.

Pomocą mogą tu być wzory pism i dokumentów, takich jak wezwanie do zapłaty, wniosek o wszczęcie egzekucji, formularze sądowe oraz porady ekspertów.

Najprostszym, a biorąc pod uwagę skuteczność, być może i najekonomiczniejszym sposobem na profesjonalne i efektywne zarządzanie wierzytelnościami, wydaje się być zatrudnienie firmy specjalizującej się w tego typu usługach.

Etapy sprawdzania kontrahentów

Podczas weryfikacji partnerów biznesowych, która jest niezbędna dla skutecznego zarządzania wierzytelnościami, warto działać wielotorowo. Gdzie należy szukać informacji? Poniżej lista źródeł:

  • Internet (wyszukiwarki),
  • konsultacje z innymi przedsiębiorcami (kontrahentami danego podmiotu),
  • dokumenty Rejestrowe: Krajowy Rejestr Sądowy (KRS) – powiązania osobowe, Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG)
  • zaświadczenia o niezaleganiu (ZUS, Urząd Skarbowy),
  • raport  z Biura Informacji Gospodarczej (np. BIG InfoMonitor) oraz BIK i ZBP,
  • opinie bankowe,
  • wywiadownie gospodarcze (dane z KRS, bilanse dużych firm),
  • detektywi.

To ostatnie źródło, to już raczej w skrajnym przypadku.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25195 )
Array ( [docId] => 25195 )