Zmiany w fakturowaniu od stycznia 2013

Kategoria: Finanse w firmie
Data: 04-01-2013 r.

Na fakturze za paliwo nie trzeba już umieszczać numeru rejestracyjnego pojazdu. Jeśli kwota transakcji nie przekroczy 450 zł, można wystawić fakturę uproszczoną. Od nowego roku zmieniły się bowiem zasady wystawiania faktur.

Rozporządzenie Ministra Finansów z grudnia ubiegłego roku wprowadza nowe zasady wystawiania faktur. Mniej jest danych, można wystawiać faktury uproszczone. Co dokładnie i jak zostało zmienione?

Dane na fakturach

Nie ma już konieczności zamieszczania na fakturze dokumentującej sprzedaż paliwa do pojazdu jego numeru rejestracyjnego. Poza tym wprowadzono nowe określenia faktur, które trzeba umieszczać na wystawianych dokumentach, np. mali podatnicy nie będą już wpisywać na fakturach: „VAT MP”, tylko: „metoda kasowa”. Specjalny dopisek musi się też znaleźć na fakturze wystawianej na dostawę towaru lub świadczenie usług przez podatnika, którego roczna sprzedaż nie przekracza 150 tys. zł lub jest on zwolniony od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy o VAT (zwolnienia przedmiotowe) albo przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy o VAT (dyspozycja do wydania rozporządzenia wprowadzającego inne zwolnienia od VAT).

Uproszczone faktury

Wprowadzono możliwość wystawiania faktur uproszczonych, w przypadku gdy kwota transakcji nie przekracza 450 zł albo 100 euro (jeśli kwoty na fakturze są określone w euro). W tej sytuacji znaleźć się muszą dane pozwalające określić kwotę podatku dla poszczególnych stawek. Mniej jest też danych na fakturze korygującej.

Samofakturowanie

Podatnik albo osoba prawna niebędąca podatnikiem, nabywająca towary lub usługi od zarejestrowanego podatnika VAT, może wystawiać w jego imieniu i na jego rzecz faktury dokumentujące: dokonanie sprzedaży, otrzymanie należności (o której mowa w art. 19 ust. 11 ustawy o VAT), dostawę towarów lub świadczenie usług (o których mowa w § 26a pkt. 2 lit. b rozporządzenia o fakturach). Faktury te muszą tylko zawierać określenie: „samofakturowanie”.

Termin wystawiania faktur

Fakturę nadal należy wystawiać w terminie 7 dni od daty wydania towaru lub wykonania usługi. W przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym jest to 7 dni od zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży. Faktura zbiorcza może dokumentować kilka odrębnych dostaw towarów lub usług dokonanych w trakcie jednego miesiąca kalendarzowego. Musi jednak być wystawiona nie później, niż ostatniego dnia tego miesiąca.

W przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz świadczenia usług, o których mowa w art. 28b ustawy o VAT (usługi, których miejscem opodatkowania jest miejsce siedziby działalności usługobiorcy) fakturę wystawia się nie później, niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wydano lub przemieszczono towar.

Podstawa prawna:

  • Rozporządzenie Ministra Finansów z 11 grudnia 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2012 r., poz. 1428).

oprac. H. K.

źródło: Iwona Czauderna, doradca podatkowy, „Nowe zasady wystawiania faktur”, 2 stycznia 2013 r., WIP

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25205 )
Array ( [docId] => 25205 )