Co oznacza MBO

Autor: Woźniak Wojciech
Data: 25-06-2012 r.

Termin MBO jest skrótem od Managment Buy Out i oznacza wykup lewarowany przedsiębiorstwa przez kadrę menadżerską, której wszyscy członkowie muszą być pracownikami danego przedsiębiorstwa. Najczęściej zjawisko to dotyczy spółek, które są notowane na giełdzie, wtedy oferta przejęcia składana jest akcjonariuszom danej spółki.

Managment Buy Out

Transakcje tego typu obecnie najpopularniejsze są w Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii, gdzie odbywają się już od ponad trzydziestu lat. Wykup lewarowany wiąże się z wysokim ryzykiem, którym jest np. możliwość upadku przedsiębiorstwa. Mimo to, nie maleje ich popularność, ponieważ transakcje te uznawane są za bardzo korzystny interes i postrzegane jak najbardziej pozytywnie.

Na pozytywny odbiór wpływa przede wszystkim fakt, że transakcja wykonywana jest przez zarząd spółki, który jest najlepiej zorientowany w działaniach i sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Oczywiście wykup może być też dokonany przez jedną osobę lub nawet pracownika firmy, lecz wtedy musi dokonać on transakcji wraz z menadżerem.

W ostatnim czasie zainteresowanie MBO wzrosło w Niemczech i Francji, lecz wciąż intensywność tych procesów jest niższa niż w USA i Wielkiej Brytanii. Na niskie zainteresowanie może wpływać niedostosowanie funduszy inwestycyjnych, sceptyczne podejście banków do MBO czy też problem w znalezieniu odpowiedniego partnera, który pokryłby część transakcji.

 

Finansowanie MBO

Sytuacje, w których menadżerowie posiadają środki wystarczające na dokonanie wykupu lewarowanego są rzadkie. Najczęściej korzystają oni z finansowania transakcji kapitałem akcyjnym lub zaciągają pożyczki. Popularne są także fundusze inwestycyjne, które obecnie są w stanie pokryć do 30% wartości przeprowadzanej transakcji, pozostała kwota pokrywana jest z kredytów i pożyczek.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25573 )
Array ( [docId] => 25573 )