Co oznacza termin makdonaldyzacja

Autor: Woźniak Wojciech
Data: 26-06-2012 r.

W 1955 roku Ray Kroc stworzył pierwszy system franczyzy dla przejętej przez siebie restauracji McDonald. Dzięki działaniom, które podjął w ciągu kilkadziesięciu lat mały bar rozrósł się i stał międzykontynentalną firmą. Każdego dnia ponad pięćdziesiąt milionów ludzi w stu dziewiętnastu krajach świata korzysta z lokali gastronomicznych należących do tej sieci.

Makdonaldyzacja

Termin makdonaldyzacja wywodzi się od nazwy firmy McDonald. Został utworzony w latach 60. XX wieku przez profesora socjologii Georgea Ritzera. Od tamtego czasu zjawisko to było przedmiotem rozważań wielu naukowców, w tym antropologów zajmujących się gospodarką.

Według Ritzera, makdonaldyzacja to proces, którego działanie zmierza do upowszechnienia się w danej organizacji zachowań znanych z postępowania restauracji McDonald. Według niego proces ten wpływa na każdy aspekt życia społecznego i może dotyczyć każdej instytucji w tym np. szpitali lub przychodni.

Ritzer zauważył, że zjawisko to opiera się na głównych amerykańskich wartościach: postępie, wolności, materializmie, skuteczności, sukcesie oraz aktywności, które odgrywają bardzo ważną rolę w obecnym społeczeństwie. Aspekty nadrzędne w makdonaldyzacji, które wyróżnił Ritzer to:

  • przewidywalność aspekt najważniejszy, ponieważ zapewnia, bezpieczeństwo i stabilność systemu, a to uspokaja społeczeństwo,
  • sterowanie,
  • sprawność,
  • wymierność.

 

Przyszłość modelu makdonaldyzacji

W dzisiejszym świecie globalizacji i coraz szybciej uciekającego czasu przyszłość modelu makdonaldyzacji klaruje się w jasnych barwach. Na całym świecie społeczeństwa nastawiają się na konsumpcyjny tryb życia, większą satysfakcję oraz prestiż. Taka sytuacja sprawia, że w procesie makdonaldyzacji ludzie dostrzegają same zalety, a unikają poznania jego wad, jak masowość, możliwość manipulacji, dehumanizacja.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25576 )
Array ( [docId] => 25576 )