Czy warto korzystać z monitoringu mediów

Autor: Stwora Sylwia
Data: 30-05-2012 r.

Dzięki monitoringowi mediów firma może śledzić bieżące informacje dotyczące rynku i branży, w której działa. Dostaje również wiadomość zwrotną na temat swojego wizerunku oraz efektywności prowadzonych działań marketingowych.

Czym jest monitoring

Monitoring mediów polega na wyszukiwaniu, selekcjonowaniu, przetwarzaniu oraz analizowaniu wszystkich informacji na temat firmy oraz prowadzonych przez nią działań public relations ukazujących się w mediach. Biorąc pod uwagę rodzaj środku masowego przekazu wyróżnia się monitoring prasy, telewizji, radia, Internetu oraz agencji prasowych.

Korzyści

Korzystanie z monitoringu mediów jest bardzo ważnym elementem działalności firmy. Umożliwia pozyskiwanie informacji o tym, jak postrzegana jest twoja firma, co i w jaki sposób się o niej mówi, ile razy jest wymieniana lub pokazywana w środkach masowego przekazu. Pomaga również podjąć decyzję o wyborze mediów, które będą najefektywniejszym miejscem do powadzenia kampanii reklamowych oraz zorientować się jakie tematy i zagadnienia związane z firmą, jej produktami lub usługami są najczęściej poruszane.

Monitoring mediów pozwala także firmie być na bieżąco z nowymi trendami, przez co zyskuje ona przewagę nad konkurencją oraz pozwala z pewnym wyprzedzeniem pozyskiwać informacje na temat sytuacji kryzysowej np. burzenie pozytywnego wizerunku firmy i szybko na nią reagować. Informacje pozyskiwane za pośrednictwem monitoringu są również źródłem wiedzy na temat obecnych i potencjalnych klientów, osób i firm współpracujących z przedsiębiorstwem.

 

Istotną informacją jest fakt, że według badań przeprowadzonych przez branżowy portal Proto.pl, raporty z monitoringu mediów są najczęściej wymienianym przez praktyków PR narzędziem wykorzystywanym do oceny efektywności przekazów przy użyciu mediów. Korzysta z nich prawie 98 proc. pracowników branży public relations.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25529 )
Array ( [docId] => 25529 )