Czym jest badanie pilotażowe

Autor: Woźniak Wojciech
Data: 26-06-2012 r.

Badanie pilotażowe nazywa się także zwiadem badawczym. To rozpoznanie, które przeprowadza się przed badaniem naukowym. Zazwyczaj realizuje się je, kiedy zjawiska przedmiotu badań są mało znane. Pozwala to na weryfikację wstępnie uzyskanej wiedzy, a także na stworzenie pytań zastosowanych w dalszych badaniach.

Badanie pilotażowe

Nadrzędnym zadaniem tego badania jest umożliwienie zdobycia wiedzy przygotowawczej na temat przedmiotu badań. Uzyskane w ten sposób dane, umożliwiają postawić odpowiednie pytania, na które następnie będą szukane odpowiedzi. Celem tego procesu jest również sprawdzenie przydatności metod i narzędzi badawczych w określonych warunkach. Stosowane jest zazwyczaj, gdy:

  • przedsiębiorstwo ma zamiar wprowadzić nowe narzędzia i metody badawcze
  • istnieją wątpliwości, dotyczące wyników otrzymanych w innych procesach badawczych
  • funkcja lub dziedzina nie jest jeszcze dobrze znana przez zespół, który będzie nadzorował jego postęp

Informacje, które można uzyskać podczas badania pilotażowego dzielą się na dwie grupy:

  • informacje ilościowe – uzyskiwane w czasie, kiedy badania dotyczą zakresu i poziomu zmienności określonych zjawisk, mogą być one pozyskiwane na próbie dokonanej w sposób losowy,
  • informacje jakościowe – otrzymywane z kwestionariuszy pytań, poprzez sprawdzanie reakcji badanych podmiotów na zadawane pytania.

 

Celowość badań

Badanie pilotażowe pozwala jedynie uzyskać hipotezę, przez co może być postrzegane niekiedy jako strata czasu. Niemniej jednak jest ono bardzo ważne, ponieważ pozwala na odrzucenie zbędnych informacji, co przekłada się na efektywność badania głównego. Daje szansę na wykluczenie ewentualnych błędów w całym procesie badawczym. Dodatkowo pozwala określić, ile czasu będzie musiało zostać poświęcone na przeprowadzenie badania właściwego.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25575 )
Array ( [docId] => 25575 )