Czym jest Guanxi

Autor: Woźniak Wojciech
Data: 21-06-2012 r.

Słowo Guanxi często zapisywane też jako Quanxi pochodzi z Chin i oznacza specyficzne podejście do prowadzenia interesów, które bez odpowiedniej sieci kontaktów są w Chinach niemożliwe. W czasach kiedy rynek Chiński staje się bardziej dostępny nawet dla małych przedsiębiorców, warto zapoznać się z obowiązującymi tam zasadami.

Guanxi

Chińskie społeczeństwo na co dzień jest przesiąknięte własną tradycją oraz historią. Nie inaczej jest w chińskim świecie biznesu, w którym prowadzenie interesów wygląda inaczej niż na zachodzie. Guanxi odnosi się do własnej sieci kontaktów, bez której przeprowadzenie jakichkolwiek interesów w tym kraju jest niemożliwe.

Podejście do prowadzenia interesów w ten sposób sprawia, że w Chinach nieważne jest, jakimi środkami dysponujemy, tylko kogo znamy. Niestety takie zachowanie prowadzi również do korupcji, patronażu i nepotyzmu. Nie oznacza to jednak, że Guanxi jest zjawiskiem całkowicie negatywnym. Ma ono również pozytywne aspekty i nie przez wszystkich jest wykorzystywane w sposób budzący kontrowersje.

 

Pozytywna strona Guanxi

Guanxi to sieć kontaktów, w związku z tym niemożliwe jest budowanie jej bez odpowiednich zachowań i dbania o relacje każdej sfery życia, które mają bardzo duże znaczenie dla Chińczyków. Z tym terminem wiąże się szereg zasad, których należy przestrzegać. Taki typ relacji oznacza obopólną korzyść, ponieważ otrzymując pomoc od danej osoby, jesteśmy zobligowani do oddania przysługi. W przypadku odmowy, szybko stracimy nasz dobry wizerunek. Chińczycy kładą duży nacisk na pielęgnowanie swoich relacji, dlatego też nabierają one często charakteru osobistego.

To wszystko sprawia, że współpraca na chińskim rynku opiera się na budowaniu zaufania. Dlatego też w Chinach umowy zawierane są również ustnie, bez podpisywania ich papierowych odpowiedników, co zagranicznego przedsiębiorcę może na początku bardzo zaskoczyć.

Wypracowane relacje pozwalają także na zdobycie aktualnych informacji o chińskim rynku i ułatwiają zdobywanie klientów lub dostawców. Guanxi ma też wpływ na zanik alienacji w dynamicznie rozwijającym się społeczeństwie chińskim, ponieważ spotkania w ramach Guanxi mają również nieformalny charakter np. kolacji.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25566 )
Array ( [docId] => 25566 )