Czym jest nisza rynkowa

Autor: Woźniak Wojciech
Data: 21-06-2012 r.

Nisza rynkowa jest bardzo wąską grupą klientów, którzy nastawieni są na określony produkt lub usługę. Pozwala to wypracować indywidualne z nimi relacje i bardzo dobrze zaznajomić się z rynkiem. Także działania konkurencji w niszy mogą być znikome lub w ogóle może ona nie istnieć.

Nisza rynkowa

Rynek niszowy pozwala bardzo dobrze poznać wymagania i zapotrzebowania klientów. Firma może wypracować z nimi silne powiązania, a nawet pozwolić im na wpływ na produkt lub usługę. W niszy mogą pojawić się też problemy takie jak np. ograniczenie skali działania, nagłe pojawienie się silnej konkurencji czy też zmiana wymagań klientów.

Najważniejsze znaczenie dla przedsiębiorstwa ma pojemność rynku niszowego. Musi on zapewnić firmie zysk. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że działanie w niszy pozwala stać się wysoko wyspecjalizowanym przedsiębiorstwem i często monopolistą tego małego rynku. Spowodowane jest to niejednokrotnie brakiem konkurencji lub jej mało zdecydowanymi działaniami. Sprawia to, że przedsiębiorstwo może oferować usługi lub produkty za cenny wyższe od mniej wyspecjalizowanej konkurencji. Wypracowanie dobrych relacji z klientami zwiększy ich lojalność i chęć do płacenia więcej. Dlatego też należy mieć to na uwadze określając pojemność rynku, aby nie podjąć pochopnej decyzji o rezygnacji z działania na nim.

 

Stworzyć rynek

Ogromna zaleta rynków niszowych polega na tym, że to samo przedsiębiorstwo może stworzyć rynek niszowy. To właśnie dlatego nie jest on postrzegany w marketingu niszowym jako coś z góry określonego. Firma może stworzyć i kontrolować go sama.

Taki rynek może także skupiać się wokół produktów superniszowych tj. takich, na które popyt na początku wydaje się prawie nie istnieć.

Warto także wspomnieć, że rynek, który teraz jest niszowy z czasem może stać się rynkiem globalnym. Kiedyś to samochody i komputery, były produktami niszowymi i sądzono, że nigdy nie będą powszechne, a teraz większość ludzi nie może się bez nich obyć.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25568 )
Array ( [docId] => 25568 )