Jaka jest różnica między PR a marketingiem

Autor: Stwora Sylwia
Data: 11-06-2012 r.

Skoordynowanie działań marketingowych oraz tych z obszaru public relations jest niezbędne do osiągnięcia przez firmę sukcesu na rynku, na którym funkcjonuje. Powoduje to coraz częstsze, błędne utożsamianie jednego zagadnienia z drugim. Podczas gdy głównym celem marketingu jest zwiększenie sprzedaży produktów i usług, PR skupia się na budowaniu wizerunku.

Różnice między marketingiem a public relations

Zarówno public relations, jak i marketing opierają się na zarządzaniu. Jednak podstawowa różnica pomiędzy nimi wynika z typu otoczenia, w którym działają. Marketing porusza się po rynku, na którym sprzedawany jest produkt lub usługa firmy. Środowisko public relations tworzą adresaci przekazu, czyli grupy docelowe oraz publiczność. Rynek dla PR-u jest częścią otoczenia, nie centralnym punktem.

Druga istotna różnica między marketingiem a public relations wynika z kierunku działań firmy. W pierwszym przypadku poczynania organizacji dotyczą strony zewnętrznej, w drugim skierowane są zarówno na zewnątrz przedsiębiorstwa, jak i do jego wnętrza.

Podczas gdy „PR-owcy” budują relacje z odbiorcą poprzez zdobycie zaufania, pracownicy działów marketingu w stosunkach z adresatem działań opierają się na wymianie produktu lub usługi na pieniądz.

Różnica wynika również z potrzeb odbiorców działań PR-owych oraz marketingowych. PR zaspokaja potrzebę informacji, a marketing – nabywania towarów i usług.

Odmienne cele

Celem osób zajmujących się marketingiem jest zwiększenie sprzedaży. PR-owcy muszą wykreować pozytywny wizerunek społeczny pojedynczej osoby lub firmy, pozyskać dobrą opinię i zaufanie odbiorców.

W pierwszym przypadku nadawca dostosowuje produkcję do wymagań rynku. Public relations dąży do tego, aby dostosować działalność do oczekiwań określonej grupy społecznej.

Mimo różnic marketing i działania z zakresu PR mają jeden wspólny cel strategiczny, którym jest maksymalizacja zysku i wartości osoby lub firmy.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25555 )
Array ( [docId] => 25555 )