Jaki wpływ ma Outplacement na wizerunek firmy

Autor: Woźniak Wojciech
Data: 28-05-2012 r.

Grupowe zwolnienia pracowników mogą doprowadzić do nadszarpnięcia wizerunku firmy. W niekorzystnych warunkach jest to początek końca przedsiębiorstwa. Wpływ na to ma również problem ze znalezieniem pracy przez osoby zwalniane. Istnieją jednak firmy, które wykorzystują Outplacement.

Pomoc dla zwalnianych

Sam outplacement ma związek ze zwalnianiem pracowników. Według ustawy o promocji zatrudnienia pracodawca, który zamierza zwolnić 50 pracowników z przyczyn spowodowanych przez zakład pracy, musi w ciągu 3 miesięcy zgłosić to odpowiednim instytucjom oraz stworzyć dla takich pracowników program pomocy.

Istnieją jednak firmy kierujące się własnymi zasadami. Zwalniając nawet jednego pracownika, stosują one outplacement.

Outplacement

Jak już wiesz, jest to program pomocy, który pozwala zabezpieczyć przyszłość każdego z pracowników w trakcie zwolnienia. Analizuje się wtedy ścieżkę jego kariery zawodowej, co umożliwia stworzenie odpowiedniej strategii.

Do outplacementu wlicza się na przykład odprawę, pomoc w poszukiwaniu pracy, pomoc psychologa, zapewnienie szkoleń i kursów, pomoc w założeniu własnej firmy.

Często stosowany jest tylko jeden rodzaj rekompensaty dla pracownika. Firma jednak powinna skupić się na paru aspektach. Jest tak ponieważ pracownik, który otrzymuje odprawę i tak zostaje bez pracy. Jeżeli nie uda mu się jej zdobyć w odpowiednim przedziale czasowym, odprawa okazuje się wtedy dla niego niewielkim odszkodowaniem za stratę pracy.

Wizerunek firmy

W obecnych czasach odpowiedni wizerunek ma ogromne znaczenie dla firmy. Jej pozytywny obraz ma wpływ na zyski. Staje się ona bardziej atrakcyjna dla specjalistów i osób o odpowiednich umiejętnościach.

W przypadku stosowania outplacementu firma jest postrzegana jako przyjazna dla pracowników. W czasie zwolnień grupowych pracownicy, którzy nie zostali zwolnieni, nie tracą motywacji. Spowodowane jest to poczuciem bezpieczeństwa, które pracodawca zapewnia pracownikom.

Chcąc zwiększyć atrakcyjność i polepszyć wizerunek firmy, a także zwiększyć efektywność pracy, warto rozważyć wdrożenie chociaż niektórych aspektów outplacementu.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25504 )
Array ( [docId] => 25504 )