Już nie konsument tylko prosument

Autor: Valeeva Anna
Data: 29-06-2012 r.

Pojęcie prosumenta zostało wprowadzone przez Aliva Tofflera, pisarza i futurystę. To ktoś więcej niż konsument - to osoba posiadająca wiedzę o produktach i usługach związanych z ulubioną marką i chętnie dzieląca się tą wiedzą z innymi. Bierze aktywny udział tworzeniu produktów lub usług ulubionej marki, podejmuje świadome decyzje podczas zakupów i nie jest biernym odbiorcą przekazów reklamowych.

Jaki jest prosument

Prosument ma odwagę wypowiadać się na temat produktu i robi to w sposób przemyślany, aby jego komunikat dotarł do jak największego grona odbiorców. Bardzo często na jego opinii opierają się bierni konsumenci. Wyróżnia go znajomość i aktywne użytkowanie najnowszych technologii. Najczęściej prosument to osoba młoda, która używa laptopa lub komórki, dzięki temu ma stały dostęp do informacji.

Światowe marki dawno już zauważyły zjawisko prosumenta i starają się prowadzić dialog z klientami, to znaczy zamiast polityki push stosują politykę pull. Dzięki temu aktywny konsument ma świadomość, że jego opinia zostanie dostrzeżona przez markę.

 

Gdzie możemy spotkać prosumenta

Bardzo często prosument prowadzi bloga lub vloga, gdzie chętnie dzieli się opiniami na temat przeprowadzonych przez niego testów usługi lub produktu. Często też na takim blogu można spotkać parodię reklam produktu, gdzie są wyśmiewane cechy które nie zdały egzaminu.

Mimo groźnego wizerunku prosumenta, można mądrze wykorzystać go do naszych celów - na przykład zaproponować, aby został ambasadorem marki. W taki naturalny sposób nasi klienci bardziej zaufają "zwykłej" osobie niż bezosobowej reklamie w telewizji. Trzeba jednak być świadomym ryzyka które z tym się wiąże – prosument może zaaranżować także atak i zniszczyć reputację firmy.

Valeeva Anna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25587 )
Array ( [docId] => 25587 )