Kim jest spin doktor

Autor: Stwora Sylwia
Data: 10-06-2012 r.

Ważne osobowości świata biznesu, gospodarki czy też polityki muszą nieustannie dbać o swój wizerunek osoby kompetentnej, odpowiedzialnej i godnej zaufania. Tworzeniem pozytywnego image’u lub odbudowaniem utraconej popularności i społecznej reputacji może się zająć doktor, a konkretnie spin doctor.

Kim jest spin doktor

Według jednej z najpopularniejszych definicji, mianem spin doktora określa się specjalistę od public relations, który pilnuje i ochrania popularność oraz reputację pracodawcy przed szkodliwymi czynnikami poprzez tzw. spin, czyli przedstawienie sytuacji lub wydarzenia w sposób korzystny dla danej osoby.

Za pierwszych spin doktorów uważa się osoby pracujące w sztabie Ronalda Reagana, który w 1984 roku ubiegał się o reelekcję na stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych. Mieli oni nosić przy sobie skórzane teczki, wzorowane na bardzo starych torbach medyków sprzed lat. Stąd też w ostatnim wydaniu oksfordzkiego „Słownika Języka Angielskiego” spin doktora definiuje się jako rzecznika partii lub polityka zatrudnionego po to, by przedstawiać mediom taką wersję wydarzeń, która przy okazji subtelnie wskazuje ich interpretację, czyli jest korzystna dla zleceniodawcy.

Zadania spin doctora

O spin doktorze można powiedzieć, że jest „lekarzem pierwszego kontaktu” dla swojego pracodawcy. Po pierwsze zajmuje się on tworzeniem wizerunku danej osoby od podstaw lub musi naprawić nadszarpnięta dotąd reputację. To on odpiera nagonkę ze strony mediów, mierzy się z nieprzyjazną i złośliwą konkurencją.

Decyduje, co i kiedy należy powiedzieć, jaki czas będzie odpowiedni na prowadzenie sporu, a kiedy lepiej zachować milczenie, w jaki sposób zaatakować przeciwnika. Musi kontrolować przecieki informacji i podawać do publicznego obiegu odpowiednią interpretację różnych faktów z życia pracodawcy.

Spin doktor kojarzony jest głównie ze światem polityki. Tak jest w Polsce, gdzie najpopularniejszymi specjalistami od kreowania wizerunku są Marek Kamiński i Adam Bielan z Prawa i Sprawiedliwości, twórcy sukcesów prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25548 )
Array ( [docId] => 25548 )