Na czym polega efekt sieci

Autor: Woźniak Wojciech
Data: 21-06-2012 r.

Efekt sieci, nazywany także efektem zewnętrznych sieci, jest rezultatem globalizacji i łatwego dostępu do informacji. Obecnie największe znaczenie zyskuje w branży produktów elektronicznych. Efekt sieci zachodzi wtedy, gdy wartość produktu lub usługi zależna jest od użytkowników, a nie producenta.

Efekt sieci

Do czynienia z efektem sieci mamy w sytuacji, kiedy wartość produktu albo usługi jest dla klienta determinowana przez ilość innych użytkowników, którzy z niego korzystają. Taka sytuacja sprawia, że każdy nowy konsument przynosi korzyści wszystkim obecnym użytkownikom.

Takim produktem są np. skrzynki e-mail lub telefony, które bez istnienia sieci konsumentów tracą na znaczeniu. Podobnie jest z grami on-line, które skupiają wokół siebie wielu graczy, bez tej społeczności, gra traci swój potencjał zarobkowy.

Masa krytyczna

W efekcie sieci istotny jest czynnik zwany masą krytyczną. Występuje, gdy ilość użytkowników danej usługi lub produktu, osiąga wartość, gdy użyteczność jest większa, lub równa opłacie. Po jej przekroczeniu coraz więcej osób będzie chciało korzystać z produktu/usługi. Spowodowane jest to odpowiednią relacją ceny do jakości.

 

Obecnie stosowanymi strategiami marketingowymi są np. mikropłatności bądź subsydiowanie cen w zależności od fazy życia produktu/usługi. Mikropłatności znajdują swoje miejsce w usługach i produktach elektronicznych. Metoda ta polega na udostępnieniu produktu za darmo, jednak z możliwością wykupienia dodatkowych korzyści przez chętne osoby. W ten sposób rozwija się sieć skupioną wokół produktu/usługi i zaczyna zdobywać pierwsze dochody. Subsydiowanie cen opiera się na zmianie opłaty za usługę lub produkt w zależności od etapu jego rozwoju np. na początku usługa może być droższa, by po czasie stać się tańsza lub całkowicie darmowa.

Ciekawym zjawiskiem związanym z efektem sieci są serwisy, gdzie użytkownicy płacą producentom, aby stworzyli nowy produkt. W zamian po wyprodukowaniu otrzymują oni gotowy towar. Często też producent dodaje dodatkowe gadżety użytkownikom, którzy wpłacili więcej pieniędzy.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25569 )
Array ( [docId] => 25569 )