Na czym polega projektowanie interakcji

Autor: Valeeva Anna
Data: 05-06-2012 r.

Projektowanie interakcji (z ang. Interaction Design) – jest to dyscyplina zajmująca się tworzeniem funkcjonalnych systemów, przede wszystkim oprogramowania i interfejsów. Może dotyczyć także planowania usług czy procesów organizacji.

Projektowanie

Już w momencie założenia naszej strony internetowej powinniśmy zdefiniować jak nasz serwis ma „komunikować się“ z jego użytkownikami.

Podobnie jak w wielu innych dziedzinach, na samym początku określamy jaki produkt tworzymy i w jakim celu. Za prawidłowe funkcjonowanie interakcji odpowiadają projektanci, którzy je planują i realizują. Właśnie oni dopasowują interfejs serwisu do naszych celów i założeń oraz odpowiadają za jego atrakcyjność.

Przy projektowaniu interakcji zazwyczaj korzystamy z badań, które pomogą nam określić wymagania konsumentów wobec serwisu. Wykorzystujemy wtedy metodologię projektowania zorientowanego na użytkownika.

Badania

Podczas testów na danej grupie osób możemy za pomocą specjalnego oprogramowania prześledzić jak poruszają się one w sieci. Na podstawie tych badań wnioskujemy ile czasu zajmuje użytkownikowi dotarcie do potrzebnych danych, jak szybko może „nauczyć się“ serwisu. Otrzymujemy w ten sposób informację zwrotną na temat funkcjonowania na przykład naszego serwisu, czy obiekty interfejsu są dla wszystkich zrozumiałe.

Po przeprowadzonych testach, w zależności od jego wyników, mamy również możliwość dostosowania lub modyfikacji naszego serwisu.

Stała kontrola

Nieustannie należy poddawać budowaną aplikację weryfikacji. Na każdym etapie jej powstawania powinniśmy pozostawać w stałym kontakcie z uczestnikami zaangażowanymi w nasz projekt. Dzięki temu eliminujemy błędy i na bieżąco potwierdzamy, czy nasze działania nadal spełniają wymogi założeń biznesowych.

Użytkownicy się zmieniają, a razem z nimi ich upodobania. W związku z tym powinniśmy cały czas optymalizować nasz serwis. Pomocna będzie stała obserwacja zachowań i preferencji użytkowników.

Warto poświęcić sporo czasy na przeprowadzenie badań i właściwe stworzenie interakcji. Dobrze zaplanowana i zaprojektowana przyniesie tylko pozytywne efekty.

Valeeva Anna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25545 )
Array ( [docId] => 25545 )