Czy w umowie na obsługę prawną trzeba uregulować powierzenie przetwarzania danych

Data: 07-03-2017 r.

Firma, która podpisuje umowę z kancelarią prawną na obsługę prawną i doradztwo prawne, powinna zawrzeć w niej klauzulę o powierzeniu przetwarzania danych osobowych. Będzie tak zawsze, gdy świadczona przez kancelarię usługa będzie się wiązała z dostępem do danych osobowych posiadanych przez zlecającego obsługę prawną.  

Korzystanie z usług podmiotu zewnętrznego (np. kancelarii prawnej, biura rachunkowego) może łączyć się z koniecznością przekazania temu podmiotowi danych osobowych. Przykładowo przy zlecaniu kancelarii windykację należności osób fizycznych z tytułu niezapłaconej faktury, musi dojść do udostępnienia danych dłużników w zakresie niezbędnym do dochodzenia roszczenia.

 

Samo udzielenie kancelarii pełnomocnictwa do reprezentowania (np. przed sądem) w sprawie związanej z windykacją zadłużenia  jest podstawą powierzenia przetwarzania danych osobowych dłużników. Warunkiem prawidłowego powierzenia danych osobowych jest zawarcie umowy na piśmie. Wystarczające jest także zawarcie klauzul o powierzeniu przetwarzania danych w innej umowie np. o obsługę prawną.

W umowie należy określić zakres i cel przetwarzania danych. Umowa lub klauzule o powierzeniu przetwarzania danych powinny określać także warunki i zasady bezpieczeństwa danych osobowych, które kancelaria obowiązana jest wdrożyć i stosować.  Chodzi tu o środki zabezpieczające dane osobowe wskazane w przepisach ustawy o ochronie danych osobowych.

Warto również rozważyć umieszczenie w umowie klauzuli o uprawnieniach kontrolnych zlecającego obsługę prawną. W umowie powierzenia lub w umowie o obsługę prawną powinny znaleźć się także postanowienia dotyczące tego, co ma się stać z danymi po zakończeniu umowy.

Agnieszka Kręcisz-Sarna, radca prawny

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40090 )
Array ( [docId] => 40090 )