Dane osobowe pasażerów będą wykorzystywane do walki z terroryzmem

Autor: Wioleta Szczygielska
Data: 05-03-2015 r.

Skrócenie czasu wykorzystywania danych osobowych pasażerów linii lotniczych (PNR) i obowiązek powołania przez państwa członkowskie UE urzędnika odpowiedzialnego za ochronę danych dostępnych w systemie PNR – to kolejne propozycje dotyczące budowy systemu PNR.

Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego (LIBE) zajęła się projektem systemu gromadzenia danych o pasażerach linii lotniczych (PNR) zgłoszonym przez posła Timothy’ego Kirkhope odpowiedzialnego za prace nad projektem w Parlamencie Europejskim.

Zgodnie z propozycją Kirkhope’a dyrektywa miałaby zastosowanie tylko do walki z terroryzmem i poważnymi międzynarodowymi przestępstwami np. na handlem ludźmi, pornografią dziecięcą, handlem bronią, amunicją i materiałami wybuchowymi.

Dane wrażliwe mają być przechowywane maksymalnie przez 30 dni. Skróceniu ma również ulec okres zatrzymywania pozostałych danych PNR. Organy walczące z terroryzmem będą miały do nich dostęp przez 5 lat. W celu walki z poważnymi przestępstwami dane o pasażerach linii lotniczych będą mogły być przetwarzane przez 4 lata. Timoty Kirkhope zaproponował też, żeby każde państwo członkowskie powołało urzędnika odpowiedzialnego za ochronę danych w systemie PNR.

Okres przejściowy, po którym dyrektywa będzie obowiązywać, ma wynieś 2-3 lata. Jego długość będzie zależała od wymagań technologicznych i strukturalnych niezbędnych do utworzenia systemu PNR w każdym państwie członkowskim.

Teraz uwagi do zgłoszonego tekstu mogą wnosić pozostali europosłowie. Mają na to czas do 25 marca.

Źródło:

Parlament Europejski

Wioleta Szczygielska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36671 )
Array ( [docId] => 36671 )

Array ( [docId] => 36671 )