GIODO: Tylko jeden operator zbierał za dużo danych przy rejestracji kart prepaid

Autor: Wioleta Szczygielska
Data: 07-03-2017 r.

Jak wynika z kontroli przeprowadzonej przez Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych we wrześniu i październiku 2016 roku, rejestracja kart prepaid odbywała się zgodnie z przepisami. Tylko jeden operator zbierał nadmiarowe dane osobowe abonentów i kopiował ich dowody tożsamości.

Zgodnie z art. 60b Prawa telekomunikacyjnego abonenci posiadający karty prepaid muszą je zarejestrować u swojego operatora. Gdy przepis ten wchodził w życie, GIODO przypominał, że operatorzy telekomunikacyjni mogą zbierać tylko te dane, które wskazują przepisy (imię, nazwisko oraz PESEL albo nazwa, seria i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość bądź numer paszportu lub karty pobytu). Organ informował też, że nie mogą kopiować dowodów tożsamości abonentów przy rejestracji kart prepaid.

Do GIODO zaczęły jednak docierać sygnały, że operatorzy telekomunikacyjni podczas rejestracji kart wymagają kopii dowodów osobistych. W związku z tym organ skontrolował wybranych operatorów telekomunikacyjnych i punkty (salony) sprzedaży, w których posiadacz lub nabywca karty prepaid mógł ją zarejestrować.

Podczas kontroli GIODO chciał ustalić, czy w czasie rejestracji kart nie dochodzi do pozyskiwania danych abonentów usług przedpłaconych w zakresie wykraczającym poza określony w art. 60b Prawa telekomunikacyjnego. Organ sprawdzał też, czy operatorzy i punkty sprzedaży sporządzają kopie dokumentów potwierdzających tożsamość.

W toku kontroli okazało się, że tylko jeden operator oprócz danych wymaganych przepisami, zbierał także inne dane, m.in. datę urodzenia, adres zamieszkania oraz adres e-mail. Odbywało się to poprzez wypełnianie przez abonenta formularza rejestracji i skanowanie dokumentu tożsamości. Pozostałe z przeprowadzonych kontroli nie wykazały nieprawidłowości.

Wioleta Szczygielska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40089 )
Array ( [docId] => 40089 )