Gminy nie chronią danych osobowych mieszkańców

Autor: Wioleta Szczygielska
Data: 23-09-2014 r.

Rzecznik Praw Obywatelskich alarmuje, że władze gminy Komorniki (woj. wielkopolskie) naruszają ustawę o ochronie danych osobowych. Prof. Irena Lipowicz już zgłosiła się w tej sprawie do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Jak ustalił RPO, władze gminy Komorniki ujawniały w Biuletynie Informacji Publicznej dane osób prywatnych – mieszkańców składających skargi do urzędu. Pojawiały się one w uchwałach i protokołach z posiedzeń rady gminy zamieszczanych w BIP. Zdaniem rzecznika informacje te powinny zostać zanonimizowane. Jednak mimo pisemnego pouczenia i nakazu wyeliminowania tych nieprawidłowości, władze gminy w dalszym ciągu nie prowadzą polityki ochrony danych osobowych zgodnie z obowiązującym stanem prawnym – twierdzi RPO.

W Biuletynie Informacji Publicznej w dalszym ciągu dostępne są uchwały i protokoły z posiedzeń rady gminy, w których nie dokonano anonimizacji danych osób wnoszących skargi. W związku z tym rzecznik zwrócił się do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych z prośbą o zbadanie sprawy.

GIODO już wielokrotnie stwierdzał bezprawność takich działań. Generalny Inspektor podkreślał, że dane osób prywatnych można ujawniać jeśli wymaga tego cel informacyjny. W przypadku zaś aktów prawa miejscowego, którymi są uchwały rady gminy, cel ten można zrealizować bez udostępniania danych tych osób. Według GIODO wniesienie skargi nie jest równoznaczne z wyrażeniem przez skarżącego zgody na przetwarzanie jego danych osobowych. Zgoda nie może być bowiem dorozumiana z oświadczenia woli o innej treści.

Źródło:

www.rpo.gov.pl

Wioleta Szczygielska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35751 )
Array ( [docId] => 35751 )