Informacje o ruchu i treści komunikacji w sieci są danymi osobowymi

Data: 26-08-2014 r.

Wciąż brakuje wypracowanych i wyraźnych regulacji prawnych w zakresie neutralności sieci. Tymczasem, jak wskazuje Europejski Inspektor Ochrony Danych Osobowych dostawcy usług internetowych, przetwarzając dane o ruchu i treści komunikacji, tak naprawdę przetwarzają dane osobowe. Aby odpowiednio je chronić konieczna jest więc neutralna sieć.

Europejski Inspektor Ochrony Danych Osobowych (EIODO) włączył się w dyskusję nad problemami dotyczącymi neutralności sieci. W swoim stanowisku opublikowanym 8 lutego 2011 r. przez Komisję Europejską wyraźnie dał do zrozumienia, że inspekcja ruchu prowadzona przez dostawców usług internetowych może mieć również negatywny wpływ na ochronę prywatności i danych osobowych użytkowników sieci. Jak zauważył EIODO, nie zwróciła na to uwagi Komisja Europejska, wydając komunikat dotyczący neutralności sieci i otwartego Internetu. Dostawcy usług internetowych, przetwarzając dane o ruchu i treści komunikacji, tak naprawdę przetwarzają dane osobowe.

Dostawca usług przetwarzając dane w procesie ich monitorowania i filtrowania powinien czynić to na zasadzie proporcjonalności, po uzyskaniu zgody użytkownika. Dane mogą być gromadzone, jeżeli są stosowne oraz nienadmierne ilościowo w stosunku do celów, dla których zostały zgromadzone. Oznacza to, że dostawca usług internetowych, gromadzący więcej danych niż jest to potrzebne do np. monitorowania i filtrowania danych o komunikacji w celu zwalczania wirusów lub minimalizacji zatorów w ruchu IP, narusza zasadę proporcjonalności. W konsekwencji naraża się na interwencję Generalnego Inspektora Danych Osobowych.

W obecnym kształcie Prawa telekomunikacyjnego kwestia prywatności i ochrony danych jest najbardziej widoczna przy okazji zmian wprowadzonych w 2012 roku w zakresie plików typu cookies, tzw. ciasteczek. Pliki tekstowe cookies są danymi, które dostawcy usług mogą przechowywać w urządzeniach końcowych abonentów i wykorzystując je identyfikują użytkowników korzystających z usług w Internecie, śledząc np. ich preferencje co do wyboru określonych stron www, a w konsekwencji mogą priorytetowo (i zapewne odpłatnie) traktować określonych dostawców treści kosztem innych, nie realizując w pełni zasady neutralności sieci. Należy pamiętać, że zgodnie z art. 173 pt jednym z warunków przechowywania takich plików jest uprzednie wyrażenie zgody przez użytkownika.

Neutralna sieć

Idea neutralności sieci wywodzi się z poglądu, zgodnie z którym przekaz informacji w Internecie powinien odbywać się w sposób bezstronny. Wszystkie dane przechodzące przez sieć powinny być traktowane jednakowo, niezależnie od ich treści, miejsca przeznaczenia bądź źródła. Z kolei dostawcy usług nie powinni wprowadzać ograniczeń w zakresie dostępu do sieci, uniemożliwiających lub ograniczających korzystanie z Internetu przez użytkowników.

W zakres pojęcia wchodzi zatem nie tylko neutralność technologiczna, rozumiana jako stosowanie takich technologii, które nie ograniczą dostępu do Internetu użytkownikom, ale istotna jest także neutralność w zakresie transmisji danych, polegająca na unikaniu stosowania różnych priorytetów dla ruchu IP w sieciach dostawców usług internetowych.

Łukasz Bazański, radca prawny, Jarosław Straś, aplikant radcowski, itBLegal Kancelaria Radcy Prawnego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Biznesplan

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • Buszan Suchecka Orłowski Adwokat Radcowie Prawni Sp.p.

  ul. Armii Krajowej 22/2, 81-849 Sopot

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA ADWOKACKA Adwokat Michał Gajda

  ul. Księcia Bogusława X 1/3, 70-440 Szczecin

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 35597 )
Array ( [docId] => 35597 )

Array ( [docId] => 35597 )