Jakie zbiory danych ABI musi wpisać do swojego rejestru

Data: 30-01-2017 r.

Administrator bezpieczeństwa informacji jest kluczową postacią w procesie ochrony danych osobowych. Aby mógł wykonywać swoje obowiązki musi zostać powołany i zgłoszony do rejestracji GIODO. Do podstawowych zadań ABI należy m.in. prowadzenie rejestru zbiorów danych przetwarzanych przez ADO, z wyjątkiem zbiorów, z obowiązku rejestracji których ADO są zwolnieni. Taki rejestr jest jawny.

Co do zasady administrator danych jest obowiązany zgłosić zbiór danych do rejestracji Generalnemu Inspektorowi Ochrony Danych Osobowych. Jest jednak zwolniony z obowiązku rejestracji zbiorów danych osobowych, z wyjątkiem zbiorów zawierających dane wrażliwe, jeżeli powołał administratora bezpieczeństwa informacji i zgłosił go GIODO do rejestracji.

 

Nie oznacza to jednak, że powołanie ABI w ogóle pozbawia konieczności notyfikowania o prowadzeniu zbiorów danych osobowych. ABI prowadzi bowiem lokalny rejestr zbiorów danych osobowych w celu zapewnienia transparentności działań danego ADO w zakresie przetwarzania danych osobowych. Rejestr lokalny umożliwia zapanowanie nad rodzajami danych osobowych przetwarzanych w danym podmiocie i na szybkie pozyskanie takich informacji, jak sam fakt przetwarzania przez ADO danych określonego rodzaju albo czy dane osobowe konkretnej osoby są przetwarzane i w jakiego rodzaju zbiorach. Skuteczna ochrona danych osobowych jest bowiem niemożliwa bez zidentyfikowania i zarejestrowania zasobów, w jakich te dane są przetwarzane.

Jeżeli więc prowadzicie Państwo zbiór danych „Udziałowcy” to nie ma potrzeby jego rejestrowania u GIODO ale należy go odnotować w lokalnym rejestrze zbiorów danych osobowych prowadzonych przez ABI. Zakładam oczywiście, że baza „Udziałowcy” spełnia definicję zbioru danych a więc stanowi posiadający strukturę zestaw danych o charakterze osobowym, dostępnych według określonych kryteriów.

Podsumowując: jeżeli powołaliśmy administratora bezpieczeństwa informacji, nie zgłaszamy zbioru danych do GIODO, ale ABI odnotowuje go w swoim rejestrze.

Marcin Sarna, radca prawny

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39958 )
Array ( [docId] => 39958 )