Jest kolejny kandydat PO na GIODO

Autor: Wioleta Szczygielska
Data: 20-02-2015 r.

Nowym kandydatem Platformy Obywatelskiej na Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych jest dr Edyta Bielak-Jomaa z Uniwersytetu Łódzkiego. Wakat na tym stanowisku trwa już od listopada.

Dr Bielak-Jomaa nie otrzymała jeszcze oficjalnej nominacji od klubu. Jednak jak zapewniają władze Platformy Obywatelskiej klub PO rozpoczął procedurę zgłoszenia nowego kandydata na GIODO. Posłowie zapewniają też, że wyznaczona kandydatka ma odpowiednie kompetencję, aby pełnić funkcję Generalnego Inspektora.

Dr Edyta Bielak-Jomaa jest prawniczką, pracuje na wydziale prawa i administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Specjalizuje się w prawie pracy. Jak wynika z informacji dostępnych na stronach UŁ, jest autorką rozdziału pt. "Ochrona danych osobowych bezrobotnych i poszukujących pracy" w wydanej w 2012 r. zbiorowej pracy zatytułowanej „Ochrona danych osobowych podmiotów objętych prawem pracy i prawem ubezpieczeń społecznych. Stan obecny i perspektywy zmian".

To już drugi kandydat klubu PO na stanowisko GIODO. W styczniu partia zgłosiła mecenasa Mirosława Wróblewskiego. Jednak po pewnym czasie PO nieoficjalnie wycofała swoje poparcie, a Wróblewski oficjalnie zrezygnował z ubiegania się o fotel Generalnego Inspektora.

Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych powołuje Sejm na wniosek grupy co najmniej 35 posłów lub marszałka Sejmu. Przed głosowaniem kandydaci są opiniowani przez sejmową komisję sprawiedliwości i praw człowieka. Wybór na stanowisko Generalnego Inspektora wymaga w Sejmie bezwzględnej większości głosów. Następnie uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na powołanie GIODO podejmie Senat.

Wioleta Szczygielska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36604 )
Array ( [docId] => 36604 )