Jest nowy kandydat na GIODO

Autor: Wioleta Szczygielska
Data: 09-01-2015 r.

Mecenas Mirosław Wróblewski, który dotychczas pełnił funkcję dyrektora Zespołu Prawa Konstytucyjnego i Międzynarodowego w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, ma szansę objąć stanowisko Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Jako swojego kandydata wystawił go klub Platformy Obywatelskiej.

Mirosław Wróblewski jest jedynym kandydatem na stanowisko GIODO. Marszałek Sejmu bądź grupa co najmniej 35 posłów miała szansę na zgłoszenie swojego kandydata na stanowisko Generalnego Inspektora w ciągu trzech tygodni od odwołania dotychczasowego GIODO Wojciecha Wiewiórowskiego.

Do wyboru nowego Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych dojdzie najprawdopodobniej w pierwszym tygodniu lutego.

Trzy organizacje społeczne – Fundacja Panoptykon, Helsińska Fundacja Praw Człowieka i INPRIS – Instytut Prawa i Społeczeństwa – zapowiedziały, że będą monitorować wybór nowego Generalnego Inspektora. W ramach swoich działań planują zorganizować m.in. otwarte spotkanie z kandydatami. „Chcemy, by powołanie nowego inspektora przebiegło w sposób możliwie najbardziej transparentny, a opinia publiczna mogła poznać osoby aspirujące do tego, by przez najbliższe 4 lata chronić nasze dane osobowe” – informuje Fundacja Panoptykon.

Poprzedni GIODO został odwołany w związku z objęciem stanowiska zastępcy Europejskiego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Jego obowiązki pełni na razie zastępca Andrzej Lewiński.

Mirosław Wróblewski jest specjalistą z zakresu prawa konstytucyjnego, prawa Unii Europejskiej, prawa antydyskryminacyjnego oraz ochrony praw człowieka. Od 2007 r. pełnił funkcję dyrektora Zespołu Prawa Konstytucyjnego i Międzynarodowego w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, a od 2014 r. dyrektora Zespołu Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego w tym biurze. Jest radcą prawnym, audytorem wewnętrznym w jednostkach sektora finansów publicznych oraz mianowanym urzędnikiem służby cywilnej.

Wioleta Szczygielska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36355 )
Array ( [docId] => 36355 )

Array ( [docId] => 36355 )