Kogo skontroluje GIODO w 2017 roku

Autor: Wioleta Szczygielska
Data: 21-02-2017 r.

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych przedstawił plan kontroli na 2017 rok. Tym razem GIODO skontroluje m.in. sklepy stacjonarne, które stosują monitoring do tworzenia profili klientów. Organ sprawdzi też, czy rejestracja pacjentów w przychodniach i poradniach lekarskich odbywa się zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych.

Oprócz doraźnych kontroli, które są m.in. wynikiem skarg klientów, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych co roku przeprowadza też kontrole planowe w wybranych sektorach. W 2017 roku GIODO planuje skontrolować m.in. sklepy stacjonarne. Organ sprawdzi, czy przestrzegają one prawa ochrony danych, stosując monitoring, który pozwala na profilowanie klientów. Wątpliwości Generalnego Inspektora budzi korzystanie do monitorowania klientów przez sklepy z narzędzi, które umożliwiają nie tylko liczenie klientów, ale też analizę ich płci i wieku.

 

Kontroli muszą spodziewać się także przychodnie i poradnie lekarskie (zarówno publiczne, jak i niepubliczne). GIODO sprawdzi, czy rejestracja pacjentów odbywa się zgodnie z zasadami ochrony danych. Organ zbada przede wszystkim zasady podawania danych osobowych przez pacjentów podczas rejestracji i sprawdzi, jakie środki techniczne i organizacyjne są stosowane, aby je zabezpieczyć.

Generalny Inspektor planuje też zwrócić się do administratorów bezpieczeństwa informacji z przychodni i poradni lekarskich o przeprowadzenie sprawdzeń, o których mowa w art. 19b ustawy o ochronie danych osobowych.

GIODO zapowiedział też kontrolę w organach i służbach uprawnionych do dokonywania wpisów oraz wglądu do danych zawartych w Systemie Informacyjnym Schengen oraz Wizowym Systemie Informacyjnym, w tym audyt bezpieczeństwa SISII/VIS. Będą to m.in. Konsulaty, Policja, Straż Graniczna. GIODO sprawdzi, m.in. w jaki sposób podmioty te używają logów do analizy pracy systemu, aby dostęp do niego zapewnić wyłącznie osobom upoważnionym, wykrywać próby nieuprawnionego dostępu, wszelkie błędy i nieprawidłowości działającego oprogramowania. Generalny Inspektor przeprowadzi również kontrolę systemu Eurodac.

Kontrola GIODO ma się odbyć także w Europolu w związku z wejściem w życie 1 maja 2017 r. rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/794 z 11 maja 2016 r. w sprawie Agencji Unii Europejskiej ds. Współpracy Organów Ścigania (Europol). Kontrola zostanie przeprowadzona w Policji.

Wioleta Szczygielska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40052 )
Array ( [docId] => 40052 )