Ministerstwo Finansów i ZUS będą się wymieniać danymi osobowymi

Autor: Wioleta Szczygielska
Data: 11-10-2016 r.

Ustawa, która pozwala na nieograniczoną wymianę danych osobowych pomiędzy resortem finansów a ZUS, została zaakceptowana przez Sejm i przekazana do prac w Senacie. Projekt nie był konsultowany z GIODO. Organizacje społeczne alarmują, że ustawa może naruszać konstytucyjne prawo obywateli do prywatności.

Sejm zaakceptował poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o administracji podatkowej oraz ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zakłada on możliwość dowolnej wymiany danych osobowych pomiędzy ministrem finansów i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Ustawa trafiła do Prezydenta i Marszałka Senatu.

Zaproponowany przez posłów projekt nowelizacji zakłada np., że minister finansów będzie mógł pobierać wszystkie dane osobowe przetwarzane przez ZUS, by zapewnić jednolitą i powszechnie dostępną informację podatkową. Dotyczyć to będzie nie tylko podstawowych danych osobowych, jak imię i nazwisko, ale także informacji o stopniu niepełnosprawności danej osoby czy informacji o dzieciach, które zgłasza ona do ubezpieczenia zdrowotnego.

Fundacja Panoptykon, która przedstawiła swoją opinię w sprawie projektu, twierdzi, że swobodna wymiana ogromnej ilości danych, nieograniczona precyzyjnymi celami oraz niepoddana kontroli, narusza konstytucyjną ochronę prawa do prywatności oraz autonomii informacyjnej.

Krytycy projektu zarzucają mu m.in., że nie określa precyzyjnie, w jakich celach dane osobowe, będzie można udostępniać. Nie wskazuje także trybu, udostępniania tych danych. Jest to projekt poselski, dlatego nie wymagał konsultacji m.in. z Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych.

Wioleta Szczygielska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39587 )
Array ( [docId] => 39587 )

Array ( [docId] => 39587 )