Na jakiej podstawie można udostępnić nagrania z monitoringu

Data: 08-11-2016 r.

Firma może udostępnić kontrahentowi nagrania z monitoringu, podpisując z nim umowę powierzenia lub usuwając z nagrań informacje, które umożliwiają identyfikację pracowników. Jeżeli żadna z tych opcji nie jest możliwa, to trzeba zebrać od pracowników zgody na przetwarzanie ich danych osobowych z nagrań monitoringu przez podmiot trzeci.

Daną osobową w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych może być nawet informacja z systemu monitoringu, która jednoznacznie pozwala zidentyfikować konkretnego człowieka.

 

Monitorowanie pracowników nie narusza ich dóbr osobistych i jest dopuszczalne, jeżeli:

  1. pracownicy zostali o tym poinformowani (z wyjątkiem uzasadnionych podejrzeń o naruszenie prawa),

  2. celem tego działania jest ochrona słusznego interesu pracodawcy,

  3. przyjęta forma i zakres monitoringu są do tego celu proporcjonalne.

Jak przekazać zapis monitoringu kontrahentowi

Jeżeli kontrahent nie zgadza się na podpisanie umowy o powierzenie przetwarzania danych osobowych, a obróbka nagrań, która uniemożliwi identyfikację pracowników, jest kosztowna lub trudna, należy pozyskać zgody pracowników na przetwarzanie ich danych osobowych z monitoringu wizyjnego przez osobę trzecią.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy o ochronie danych osobowych przetwarzanie danych jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy osoba, której dane dotyczą, wyrazi na to zgodę. Zgoda nie może być domniemana lub dorozumiana z oświadczenia woli o innej treści. Zgoda musi być udzielona dobrowolnie i może być odwołana w każdym czasie.

Jeśli firma planuje przekazywanie danych osobowych dalej, musi uzyskać na to osobną zgodę. Wynika to z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 19 listopada 2001 r. (II SA 2748/00), w którym sąd orzekł, że zgoda na udostępnienie danych osobom trzecim musi być odrębnym oświadczeniem woli.

Marcin Sarna, radca prawny

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39701 )
Array ( [docId] => 39701 )